Glutatyon S-transferaz enziminin Van Gölü inci kefali balığı (Chalcalburnus tarichi ) solungacından saflaştırılması, karakterizasyonu, bazı metal ve pestisitlerin enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Purification and characterization of glutathione S transferase from pearl mullet's gill of Van Lake's fish (Chalcalburnustarichi), examination of somemetals and pesticidies' effects of enzyme activity
- Tez No: 526458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DEMİRDAĞ, YRD. DOÇ. DR. EMRAH YERLİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Van Gölü İnci Kefali Balığı solungacından glutatyon S-transferaz (E.C 1.8.1.7.; GST) enzimi glutatyon-agaroz afinite kromatografisi kullanılarak 11344.83 EÜ/mg protein aktiviteyle ve % 82,25 verimle 1543.51 kat saflaştırıldı. Saflaştırılan enzimin saflığını kontrol etmek amacıyla SDS-poliakrilamid jel elektroforezi yapıldı ve tek bant elde edildi. Molekül kütlesi yaklaşık 32,218 kDa olarak belirlendi. Enzim için K-fosfat tamponunda optimum pH 7,3, optimum iyonik şiddet 120 mM K-fosfat, optimum sıcaklık 35ºC olarak stabil pH ise K-fosfat tamponunda pH 8,0 olarak bulundu. Ayrıca CDNB için KM sabiti 1,0574 mM ve Vmax değeri 0,373 EÜ/ml olarak; GSH için ise, KM sabiti 0,1590 mM ve Vmax değeri 0,0854 EÜ/ml olarak tespit edildi. Van Gölü İnci Kefali Balığı solungacı GST enzimi üzerine bazı metal iyonları ile pestisitlerin etkileri incelendi ve inhibisyon etkisi gösteren B+3, Ba+2 , Al+3 ve Se-2 iyonları ile Oxamyl, Diniconazole, Carbofuran, Tebuconazole ve Atrazine pestisitleri için IC50 değerleri ve Ki sabitleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, glutathione S-transferase(E.C 1.8.1.7; GST) enzym from Van Lake pearl mullet fish refinied using glutathione agarose affinitychromatography with a spescific activity of 11344.83 EU / mg protein and 82.25 % efficiency1543.51 fold purified. SDS-polyacrylamide gel electrophoresis was performed on the purpuse of checking the purity of the purified enzyme and a single band was obtained. The molecular mass was found to be approximately 32.218 kDa. Optimum pH in the K-Phosphate was 7.3, optimum ionic strength was 120 mM K-Phosphate, optimum temperature was 35 ° C, for the enzyme and stable pH was found in the K-phosphate buffer at pH 8.0. Also for CDNB, the KM constant was 1.0574 mM and the Vmax value was 0.373 EU / ml; For GSH, the KM constant was 0.1590 mM and the Vmax value was 0.0854 EU / ml. The effects of some metal ions and pesticides of Van Lake pearl mullet's gill. Enzyme were investigated and B3+, Ba2+ , Al3+and Se2- ions which show effect of inhibition and valves of IC50 and Ki constantsare calculated for Oxamyl, Diniconazole, Carbofuran, Tebuconazole and Atrazine pesticides.