İşveren markasının akademisyen görüşlerine göre etkilediği faktörler: Spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında bir model uygulaması
The factors influenced by the employer brand according to the opinions of academicians: A model application at higher education institutions providing training for sport
- Tez No: 526467
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, işveren markasının akademisyen görüşlerine göre etkilediği faktörlerin spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında bir model uygulaması ile ortaya konulmasını amaçlamıştır. Araştırmada bağımsız değişken işveren markası, bağımlı değişkenler ise örgütsel güven, lider üye ilişkisi, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel özdeşleşme olarak belirlenmiştir. Araştırmanın hipotezlerine bağlı olarak işveren markası algısının değişkenler üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkileri test edilmiştir. Ortaya koyulan hipotez (önerilen) ve alternatif model ile bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiler spor eğitimi veren yükseköğretim kurumlarında görev yapan akademisyenlerden toplanan veriler ışığında çözümlenmiştir. Araştırmanın evrenini, Spor Bilimleri Fakülteleri ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında görev yapan 1652 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem grubunu ise, evren kümesi içinden amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak ulaşılan 416 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, işveren markası algısının örgütsel güven, lider üye ilişkisi, iş tatmini, örgütsel bağlılık ve örgütsel özdeşleşme değişkenleri üzerinde pozitif ve olumlu bir etkisi olduğu ortaya konulmuştur. Anahtar Kelimeler : İşveren markası, lider üye ilişkisi, iş tatmini, örgütsel bağlılık, örgütsel güven, örgütsel özdeşleşme, spor
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the factors influenced by the employer brand according to the opinions of academicians as a model application in higher education institutions providing sports education. In this study, while employer brand is independent variable, organizational trust, leader member relationship, job satisfaction, organizational commitment and organizational identification are dependent variables. Direct and indirect impacts of employer brand sense on the variables were tested by taking into account thesis hypotheses. The hypothesis and the relationships between alternative model and dependent - independent variables were analysed by considering the data collected from academician working in higher education institutions providing sports education. The research population included 1652 academicians working in Faculty of Sports Science or High School of Physical Education and Sports. The sample group of the study consisted of 416 academicians selected by using purposive sampling method. The results indicate that employer brand sense has a positive impact on organizational trust, leader member relationship, job satisfaction, organizational commitment and organizational identification. Key Words : Employer brand, organizational trust, leader member exchange, job satisfaction, organizational commitment, organizational identification, sport