Anadolu'daki tarihi su yapıları ve Hitit Dönemi Karakuyu barajının hidrolik açıdan incelenmesi
Historical water structures in anatolia and investigation hydraulic analysis of Karakuyu dam of Hittite Period's
  1. Tez No: 526481
  2. Yazar: CELALETTİN OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KÖSE, PROF. DR. GÜROL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Anadolu pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetler, ihtiyaçlarını karşılamak için benzersiz su yapıları yapmışlardır. Bu su yapıların bir kısmı Orta Anadolu'da Hitit döneminde; bir kısmı Doğu Anadolu'da Urartu döneminde; bir kısmı Batı ve Güney Anadolu'da Helen, Roma ve Erken dönemlerinde; bir kısmı Orta ve Doğu Anadolu'da Selçuklu döneminde; bir kısmı da Türkiye'nin birçok bölgesinde Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Barajlar, kanallar, su kemerleri, tüneller gibi su yapılarının bir kısmı hala işlevini sürdürmektedir. Özellikle Karakuyu Barajı, Şamran Kanalı, Çevlik Tüneli, Mağlova Su Kemerleri önde gelen yapılardan bazılarıdır. Türkiye'yi tarihi su yapıları açısından keşfedilmeye açık, ilgi çekici bir yer yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anatolia has hosted many civilizations. These civilizations made unique water structures to meet their needs. Some of these water structures were built during the Hittite period in Central Anatolia; some in Urartu period in Eastern Anatolia; some in Western and Southern Anatolia, in Helen, Rome and Early; some in Selcuk period in Central and Eastern Anatolia; some in during Ottoman period many places in Turkey. Some of the water structures such as dams, channels, aqueducts, tunnels still active. Property Karakuyu Dam, Şamran Channel, Çevlik Tunnel, Mağlova Aqueducts are some of the leading structures. Turkey in terms of historical water structures making it an open, interesting place to explore.