Artırılmış gerçekliğin eğitimde etkisinin incelenmesi: Meta-analiz ve sistematik kaynak taraması araştırması
The effect of augmented reality in education: A meta-analysis and systematic literature review
  1. Tez No: 526482
  2. Yazar: GÖKÇE AKÇAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, eğitimde artırılmış gerçeklik (AG) kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına etkisini inceleyen deneysel araştırmaların meta-analiz yoluyla analiz edilerek artırılmış gerçekliğin öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen aramalar sonucunda toplam 163 tez ve makaleye ulaşılmıştır. Dâhil edilme ölçütlerine uygun olduğu belirlenen 36 araştırmadan elde edilen veriler Comprehensive Meta-Analysis (CMA) yazılımı ile analiz edilmiştir. Araştırmada hesaplanan bütün etki büyüklükleri için Hedges'in g etki büyüklüğü kullanılmıştır. Bu araştırmada ayrıca, genel etki büyüklüğünde etkisinin olabileceği düşünülen sınıf/eğitim düzeyi, uygulama alanı, yıl, ülke ve yayın türü olmak üzere beş düzenleyici değişken belirlenmiştir. Meta-analizin güvenirliğini sağlamak için yayın yanlılığı test edilmiştir. Elde edilen bulgular AG'nin akademik başarı üzerindeki genel etki büyüklüğünün orta düzeyin alt sınırında olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the effect of augmented reality on students' academic achievements by conducting a meta-analysis that examines the experimental studies about augmented reality in education. At the end of the data gathering process, 163 studies including articles, thesis and dissertations are determined as eligible for the systematic literature review. After the inclusion criteria employed for the meta-analysis, it is seen that 36 studies are eligible for meta-analysis. Following the determination of the included studies, meta-analysis are conducted on Comprehensive Meta-Analysis (CMA) software, and Hedge's g effect size is used for all effect size calculations in this study. Beside of the general effect size calculations, other meta-analysis are carried out with educational level, field, years, countries and publication type moderator variables. In order to strengthen the reliability of the meta-analysis, tests regard to publication bias are performed and reported. The findings are demonstrated that the general effect size of augmented reality on academic achievement is on the threshold of the medium range category.