Uygun fiğ (Vicia Sativa L.) ve tritikale karışımının farklı bitki aktivatörü dozlarının verim ve verim unsurlarına etkileri
Effects of appropriate vital (Vicia Sativa L.) and tritocial mixture and different plant activator dosage on yield and yield factors
  1. Tez No: 526488
  2. Yazar: VEYSEL ENES ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma; Harran Ovası koşullarında % 50 Fiğ + % 50 Tritikale ve % 60 Fiğ + % 40 Tritikale karışımlarında megaminarel bitki aktövatörünün hangi dozlara daha yüksek verim verdiğini belirlemek amacı ile Harran Üniversitesi Osman Bey Kampüsünde yer alan ziraat fakültesi deneme arazisinde 2016-17 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırma tarla denemeleri tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada hiç megaminarel kullanılmamış olan kontrol uygulamasının yanında 5 değişik megaminarel dozu ( 250, 500, 750, 1000, 1250 gr/da) denenmiş, birçok tarımsal, kalite ve ekonomik özellikler incelenmiştir. Karışım x uygulanan megaminarel dozları interaksiyonları dikkate alındığında incelenen özelliklerin aşağıdaki şekilde değişim gösterdiği belirlenmiştir. Fiğ bitki boyu değeri 52.03-56.23 cm, Tritikale bitki boyu 94.73-110.09 cm, Fiğ yaprak klorofil içeriği 38.50-42.50 mg/da, Tritikale yaprak klorofil içeriği 46.20-52.00 mg/da, yeşil ot verimi 1437-2163 kg/da, kuru ot verimi 641.38-962.63 kg/da, ottaki ham protein verimi 61.3-96.7 kg/da, ottaki ham protein oranı %9.7-%10.8 ve ekonomik analiz sonucu elde edilen fazla gelir 23.8-391.3 TL değerleri arasında değişim göstermiştir. Araştırma sonuçları dikkate alındığında dekara yapılacak 750 gr/da (4 nolu uygulama) megaminarel bitki aktövatör uygulamasının her iki karışım için yeşil ot verimi ve kuru ot verimi başta olmak üzere incelenen özelliklerin çoğu için en iyi sonucu verdiği saptanmıştır. Ayrıca yapılan ekonomik analiz sonucuna göre ise % 60 fiğ + % 40 tritikale karışımında megaminarel bitki aktövatör kullanmanın, % 50 fiğ + % 50 tritikale karışımında megaminarel bitki aktövatörü kullanmaya göre çok daha ekonomik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effect of different doses of mega-mineral plant activator on 50% common vetch + 50% triticale, and 60% common vetch + 40% triticale mixtures in Harran Plain conditions. For this reason; field trial was carried out in the research area of Agriculture Faculty of Harran University, Osman Bey Campus, Şanlıurfa, Turkey, during 2016-17 growing season according to split-plot design in completely randomized blocks with three replications. Besides control treatment, zero dose, five different mega-mineral plant activator doses (250, 500, 750, 1000 and 1250 gr da-1) were tested and many traits, agricultural, quality and economic, were examined in the study. Considering the interactions of the used mixtures x applied megamineral doses, the investigated traits were ranged as follows. Common vetch height- 51.5-56.6 cm, triticale plant height- 90.9-110.6 cm, fresh forage yield-1054-2222 kg/da, dry forage yield-– 463.7-999.9 kg/da, vetch ratio in dry matter- 37.9%-47.3%, forage crude protein content-9.2%-11.2%, forage protein yield-47.7-99.4 kg/da, chlorophyll content in vetch leaf-38.0-44.0 mg kg-1 and chlorophyll content in triticale leaf-45.4-55.0 mg kg-1. Results of the study revealed that for both of the mixtures, the application of mega-minarel plant activator at a dose of 750 gr / da (treatment 4) is the best result in terms of most of the investigated traits, especially for the fresh forage yield and hay yield. Furthermore, the made economic analysis determined that the application of mega-minarel plant activator in the mixture of 60% common vetch + 40% triticale is much more profitable than using in the mixture of 50% vetch + %50 triticale.