Kutadgu Bilg'e göre Türkler'de halkla ilişkiler anlayışı
  1. Tez No: 52649
  2. Yazar: HAYRETTİN IŞIKSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMEDDİN SEFERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Halkla ilişkiler yüzyılımıza ait bir uygulamadır. Ancak, toplumsal hayatın var olduğu her dönemde üstü kapalı olarak halkla ilişkiler uygulamasının bulunduğu söylenmektedir. Türk toplumu tarihi çok eskilere dayanan ve kültürünü dünden bugüne taşıyan önemli bir geçmişe sahiptir. Toplumlar, varlıklarını kültürel değerleriyle ispatlamak zorundadırlar. Çünkü, kültürel değerler toplumların kimliklerini yansıtır. Değerler, kültürün miras olarak aktarılma özelliği ile bugünün yaşantılarının şekillenmesinde ve anlayışın tezahüründe önemli rol oynarlar. Kutadgu Bilig, Türk toplumunun islamiyeti kabulünden sonra yazılmış, edebi, sosyal ve ahlaki özellikleri ile kültürel hayatın hemen hemen tüm yönlerine ışık tutacak muhtevaya sahip bir eserdir. Bu değerli kaynağın özelliklerinden, dünden bugüne gelen kültürel değerleri tahlil ederek, bugünün uygulamalarına yön verecek, ışık tutacak ve ilham kaynağı olarak istifade etmek gereklidir. Kutadgu Bilig, günümüz toplumsal ilişkilerinin her boyutunda kültürel değerlere bağlı olarak yaşama ihtiyacını, halkla ilişkiler uygulamaları içinde de görmek amacı ile incelenmiştir. İnceleme sonucu Türklerde geçmişte var olan anlayışın tespiti yapılarak, bugün var olan anlayışla mukayesesine imkan hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Public relations is a practice of twentieth century. However, it is said that at any time that the mention of a social life could be made employment of public relations somehow existed. Turkish society has had a history which is traced back to very ancient times and transfered its original cultural values from past to present. Societies must prove their existence through their cultural values.Because, cultural values reflects the identity of their owners.Values, as culture is inherited to the following genarations, have a significant role to shape their life styles and reflect their life philosophy. Kutadgu Bilig, which had been written after Turks adopted Islam, has a content to shed light on almost all aspects of cultural life, with its literal, social and moral approaches. This is why we should benefit such a great source which may be of great help and a source of inspiration for today's aplications, considering the cultural values inherited from the past. Kutadgu Bilig has been worked on to verify the need for living based on cultural values in every aspects of social relations. As a result of the research identification of the mentality which in past was dominant in Turks was made and intended to pave the way to make sound comparisons with that of mainstream manner of thinking today.