Mikrodalga yöntemi ile bazı imin türevlerinin sentezi ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of synthesis and biological activities of some diet derivatives by microwave method
  1. Tez No: 526490
  2. Yazar: MEHMET MAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde, mikrodalga yöntemi kullanılarak sinnamaldehit ve parametoksi sinnamaldehitin çeşitli amin türevleriyle kondenzasyonu sonucu farklı yapıda 8 adet Schiff bazı türevi sentezlendi. Bu çalışma kapsamında önerilen sentez yöntemi ile literatürde henüz bilinmeyen N-(4-metoksi sinnamiliden)-2-bromoanilin, ayrıca mikrodalga yöntemiyle ilk kez sentezi gerçekleştirilen N-(sinnamilidene)-4-bromoanilin, N- (4-metoksi sinnamiliden) anilin, N- (4-metoksi sinnamiliden) - 4-floro anilin, N- (4-metoksi sinnamiliden) - 3-kloro anilin, N- (4-metoksi sinnamiliden) - 4-kloro anilin, N- (4-metoksi sinnamiliden) - 4 - bromo anilin ve mikrodalga ile sentezi literatürde olan N-(sinnamiliden)anilin bileşikleri sentezlendi. Bileşikler FTIR spektroskopisi, NMR spektroskopisi ve elementel analiz metodu kullanılarak karekterize edildi. Sentezlenen bileşiklerin antibakteriyal aktiviteleri araştırıldı. İki bakteri (Acinetobactercalcoaceticus strain ve Pediococcus acidilactici) üzerine çalışıldı. 8 adet Schiff bazının her birinin bakteri hücre duvarına bağlanarak yapısını bozduğu ve bakteri gelişimini engellediği belirlendi. Ayrıca bu bileşiklerin hCA-I ve hCA-II izoenzimlerinin hidrataz aktiviteleri üzerindeki inhibitör etkileri incelendi ve IC50 değerleri hesaplanarak referans inhibitör acetazolamideden daha güçlü inhibitör etkilere sahip oldukları belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, by using microwave method, 8 Schiff base derivatives were synthesized in different structure resulting from condensation of cinnamaldehyde and paramethoxy cinnamaldehyde with various amine derivatives. The synthesis of N- (4-methoxy cinnamyliden) -2-bromoaniline, N- (4-methoxy cinnamyliden) aniline, N- (cinnamylidene) -4-bromoaniline synthesized firstly by microwave method, N- (4-methoxy cinnamylidene) -4-fluoroaniline, N- (4-methoxy cinnamylidene) -3-chloro aniline, N- (4- 4-bromoaniline, and N- (cinnamyliden) aniline compounds in the microwave synthesized literature were synthesized. The compounds were characterized by FTIR spectroscopy, NMR spectroscopy and elemental analysis method. The antibacterial activities of the synthesized compounds were investigated. Two bacteria (Acinetobacter calcoaceticus strain and Pediococcus acidilactici) were studied. It was determined that each of the 8 Schiff bases was bound to the bacterial cell wall and destroyed its structure and inhibited bacterial growth. In addition, the inhibitor effects of these compounds on the hydratase activity of hCA-I and hCA-II isoenzymes were investigated and IC50 values were calculated to have stronger inhibitory effects than the reference inhibitor acetazolamide.