Ortaokul ve imam-hatip ortaokulu öğrencilerinin sosyalleşmesine beden eğitimi dersinin etkilerinin araştırılması (Ankara örneği)
Invesigation of the effect of physi̇cal educati̇on courses on soci̇ali̇zi̇ng of secondary school students and islamic di̇vi̇ni̇ty secondary school students (Ankara sample)
  1. Tez No: 526499
  2. Yazar: HİLAL ÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırma ortaöğretim kurumlarında uygulanan beden eğitimi derslerinin öğrencilerin sosyal gelişim düzeylerine etkilerinin araştırılması için yapılmıştır. Araştırmanın evreninin Ankara il merkezindeki ortaokul ve imam hatip ortaokulları, örneklem gurubunu ise bu ortaokullarda okuyan 8. Sınıf erkek ve kadın öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada Hasan Şahan (2007) tarafından geliştirilen geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış“Spor ve Sosyalleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek formu tüm örneklem gurubuna uygulanmıştır. Bu gurupta 12 ortaöğretim kurumundan 574 tane öğrenci bulunmaktadır. Öğrenciler çalışmaya gönüllülük esasına göre katılmıştır. Ölçekleri hatasız dolduran 574 kişi değerlendirmeye alınmıştır. Sonuç olarak beden eğitimi dersi sayesinde öğrencilerin sosyalleştiği, bayan öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha fazla sosyalleştiği, okul türü bakımından imam-hatip ortaokullarının, haftalık ders saati 1 (bir) saat olanların, spora ilgi duyanların ve lisanssız sporcuların arasında farklar olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Invensıgatıon has been made to investigate the effects of physical education courses on the level of secondary school students. Studies environment included the secondary schools and Islamic divinity secondary schools and sample group is created by the 8th grade male or female students studying in these schools. İn this research 'Sports and Socialization Scale' developed by Hasan Şahan(2007), whose reliability and validity is proven is used. The scale questionnaire is applied all sample group. This group includes 574 students from 12 secondary school institutions. The students joined the study on the basis of voluntariness. 574 students who filled the questionnaires correctly ware evaluated. As a result, the socialization of students through physical education classes, male students than female students socialize more, and in different stages of puberty as there are differences between students who have emerged. As a result with the help of physical education courses it is proven that the students are socialized and famela students are socialized more than male students and there are differences from the different types of schools is like Islamic divinity secondary schools, schools which have 1(one) hour per a week, students who have interest in sports and students who haven't got a licence.