Mini voleybol öğretiminde taktik oyun yaklaşımının etkisi
The affect of tactical gaming approach in mini volleybol teaching
  1. Tez No: 526500
  2. Yazar: MURAT KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, mini voleybol oyunu öğretiminde taktik oyun yaklaşımının etkisini incelemektir. Araştırma, deneysel bir çalışma olup kontrol gruplu ön test – son test modeli kullanılarak desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2015-2016 senesi Halkbank Spor Kulübü'nde voleybol eğitimi alan 250 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise Halkbank Mini Voleybol Kursu kapsamında eğitim alan 19 sporcu oluşturmuştur. Seçkisiz olmayan örnekleme yönteminden olan uygun örnekleme yöntemiyle seçilen bir gruba (Uygulama Grubu: 9) Taktik Oyun Yaklaşımı ile hazırlanan antrenman programı uygulanırken; bir diğer gruba (Kontrol Grubu: 10) Geleneksel Öğretim Yaklaşımı ile hazırlanan antrenman programı uygulanmıştır. Grupların denkliğinin sınanması için her iki gruba da bilgi ve beceri testleri uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında; McGee ve Farrow (1987) tarafından geliştirilen ve voleybol dalında uzman bir kişi tarafından derslerin içeriğine uygun olarak seçilen 15 soruluk bilgi testi yapılmıştır. Barletht, Smith, Peel (1991) tarafından geliştirilen ve mini voleybol saha ölçülerine uyarlanarak yapılan psikomotor alan beceri testleri (servis karşılama, parmak pas ve alttan servis) kullanılarak veriler toplanmıştır. İki grubun eğitim süresi ardından oyun performanslarının karşılaştırılması amacı ile oyun performanslarının saptanması için araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formları ve Oslin, Mitchell ve Griffin (1998) tarafından geliştirilen Oyun Performansı Değerlendirme Ölçeğinden yararlanılmıştır. Tüm eğitim aşamasında yer alan uygulamalar video ile kayıt altına alınmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 17.0 paket programı kullanılmış ve istatiksel işlemlerde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Verilerin analizinde, Bağımlı ve Bağımsız örneklem T-test ve One Way ANOVA' dan yararlanılmıştır. One Way ANOVA analizi sonucunda ortaya çıkan farklılığın belirlenmesinde TUKEY testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; uygulama ve kontrol grubu öğrencilerinin bilişsel alana ait erişi düzeyleri ile psikomotor alana ait becerilerde; servis karşılama ve servis beceri testlerinde anlamlı bir fark elde edilememişken, parmak pas beceri testinde uygulama grubu adına istatiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir. Oyun performansı bileşenlerine bakıldığı zaman uygulama grubu lehine istatiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir. Ayrıca uygulama ve kontrol grubunun yapılan antrenmanlar sonrasında bilgi ve beceri yönünden gelişim gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of tactical gaming approach in teaching mini-volleyball games. The study was an experimental study and was designed using control group pre-test - post-test model. The universe of the research was created by 250 students who took volleyball training in the Halkbank Sport Club of the 2015-2016 season. The sample of the study was 19 athletes trained within the scope of Halkbank Mini Volleyball Course. When a training program prepared with the Tactical Game Approach is applied to a selected group (Practice Group: 9) with appropriate sampling method, which is non-selective sampling method, another control group (Control Group: 10) was practiced with a training program prepared by the Traditional Instructional Approach. Knowledge and skill tests were applied to both groups in order to test the group competence. In gathering the data; A 15-question information test, developed by McGee and Farrow (1987) and selected by the volleyball specialist according to the content of the course, was conducted. Data were collected using psychomotor field skill tests (service meet, finger pass and service) developed by Barletht, Smith, Peel (1991) and adapted to mini-volleyball field measurements. After two training sessions, observation forms were developed by the researcher to compare game performances and game performances, and Game Performance Evaluation Scale developed by Oslin, Mitchell and Griffin (1998). All training sessions are video recorded. The SPSS 17.0 packet program was used to analyze the obtained data and the statistical significance level was taken as 0.05. In the analysis of the data, Dependent and Independent sample T-test and One Way ANOVA were used. The One Way ANOVA analysis was used to determine the difference between the results of the ANCOVA test. As a result; there was no statistically significant difference between the cognitive domain access levels of the experimental and control group students. While no significant difference was found in the service satisfaction and service skill tests in the psychomotor skills, there was a statistically significant difference in the finger pass skill test on behalf of the experimental group. A statistically significant difference was obtained in favour of the practice group when the gaming performance components were examined. In addition, it can be said that the practice and control group has developed in terms of knowledge and skills after the training sessions.