Rize ilinde yaşayan farklı yaş gruplarındaki insanlardan toplanan diş örneklerinde ağır metal konsantrasyonlarının tespiti
Determination of heavy metal concentrations in tooth samples collected from people of different age groups living in Rize province
  1. Tez No: 526531
  2. Yazar: FATİH DEVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Rize ilinde farklı yaş ve cinsiyet grubundan çürük, periodontal, protetik ve ortodontik nedenlerle çekimi yapılan 42 adet dolgusuz insan dişi örneği elde edilmiştir. Diş örneklerinde Fe, Ni, Cu, Zn, Cd ve Pb ağır metal konsantrasyonları ICP-OES (İndüktif Eşleşmiş Plazma-Optik Emisyon Spektrometresi) spektrometresi ile ölçülmüştür. Bayan diş örneklerinde tespit edilen ağır metal konsantrasyonları Fe için: (17,17-147,83) µg g-1, Ni için: (0,17-6) µg g-1, Cu için: (0,33-15,17) µg g-1, Zn için: (75,66-383,17) µg g-1, Cd için: (0,17-4) µg g-1, Pb için: (0,33-42,66) µg g-1, Erkek diş örneklerinde ağır metal konsantrasyonları Fe için: (18,30-78,33) µg g-1, Ni için: (0,5-8,5) µg g-1, Cu için (0,67-15,66) µg g-1, Zn için: (115,34-363,67) µg g-1, Cd için: (0,33-5,67) µg g-1, Pb için: (0,17-57,66) µg g-1 tespit edilmiştir. Bayan diş örneklerinde Fe ve Ni konsantrasyon değerleri ile yaş grupları arasında istatistiksel açıdan fark olmasına rağmen (p0,05). Erkek diş örneklerinde ise Zn konsantrasyonu değerleri ile yaş grupları arasında istatistiksel açıdan fark olmasına rağmen (p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, 42 unfilled permanent human tooth samples were taken from different age and sex groups for rotten, periodontal, prosthetic and orthodontic reasons. The content of some heavy metals in tooth samples were determined by ICP-OES (Inductively Coupled Plasma-Optical Emission Spectrometry) spectrometry. Heavy metal concentrations in female tooth samples for Fe: (17,17-147,83) µg g-1, for Ni: (0,17-6) µg g-1, for Cu: (0,33-15,17) µg g-1, for Zn: (75,66-383,17) µg g-1, for Cd: (0,17-4) µg g-1, for Pb: (0,33-42,66) µg g-1, Heavy metal concentrations in male tooth samples for Fe: (18,30-78,33) µg g-1, for Ni: (0,5-8,5) µg g-1, for Cu: (0,67-15,66) µg g-1, for Zn: (115,34-363,67) µg g-1, for Cd: (0,33-5,67) µg g-1, for Pb: (0,17-57,66) µg g-1 have been detected. Although there is a statistical difference between Fe and Ni concentration values and age groups in female teeth samples (p< 0,05), There was no statistically significant difference between Cu, Zn, Cd and Pb concentrations and age groups (p> 0,05). Although there was a statistically significant difference between Zn concentration values and age groups in male tooth samples (p 0,05).