Yeni sentezlenmiş florlu asetofenon bileşiklerinin bazı kanser hücre hatları üzerindeki etkileri
The effects of novel synthesized fluorinated acetophenone compounds on the several cancer cell lines
- Tez No: 526532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, yeni sentezlenmiş bazı Florlu Asetofenon Bileşiklerinin [(5-F-2-OH-ASF-(CH2)2) N,N-Etilen-bis-5 floro asetofenon, (3,5-F2-2-OH-ASF-(CH2)3) N,N-Propilen-bis-3,5 di floro asetofenon, (3,5-F2-2-OH-ASF-(CH2)4) N,N-Butilen-bis-3,5 di floro asetofenon, (5-F-2-OH-ASF-(CH2)3) N,N-Propilen-bis-5 floro asetofenon], Dunning modeli sıçan prostat kanser hücre soyları MAT-LyLu ve AT-2 hücrelerinin proliferasyon ve mitotik aktivite gibi kinetik özellikleri üzerindeki etkilerini araştırarak kemoterapötik ajan olabilme kapasitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle tripan mavisi analizi yapılarak bileşiklerin hücreler üzerinde toksik etki oluşturmayan konsantrasyonu 5.0 μM olarak belirlenmiştir. Ardından farklı konsantrasyonlarda (0.01, 0.025, 0.05, 0.1, 0.25, 0.5, 1.0, 2.5, 5.0 μM) hazırlanan bileşikler 24, 48, 72 veya 96 saat gibi sürelerle AT-2 veya MAT-LyLu hücrelerine uygulanmış ve alamar blue yöntemi ile absorbansları ölçülerek canlı hücre yoğunlukları belirlenmiştir. Bileşiklerin, hücrelerin mitotik aktiviteleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi için mitoz indeksleri saptanmıştır. Deneylerde, hücre siklusunun S fazına etkili olduğu ve AT-2 veya MAT-LyLu hücrelerinin proliferasyonunu inhibe ettiği bilinen 5-fluorourasil, pozitif kontrol olarak kullanılmıştır. Ayrıca bileşikler için çözücü ortam olarak DMSO kullanıldığından deney gruplarının içerdiği kadar DMSO eklenmiş çözücülü kontrol grupları da oluşturulmuştur. Araştırma konusu bileşiklerin, çalışılan hücre soylarının proliferasyon ve mitotik aktiviteleri üzerinde inhibe edici etkisi herhangi bir etki sergilemedikleri tespit edilmiştir. Aksine bu bileşiklerden üçü; N,N–Propilen–bis–3,5 di floro asetofenon (C19H18O2N2F4), N,N–Butilen–bis–3,5 di floro asetofenon (C20H20O2N2F4), N,N–Propilen–bis–5 floro asetofenon bileşikleri, MAT-LyLu hücrelerinin mitotik aktivitesini stimüle etmiştir. Test edilen bileşiklerin uygulanması sonucu tespit edilen canlı hücre yoğunlukları incelendiğinde bu bileşiklerin çalışılan hücrelere (AT-2 ve MAT-LyLu) karşı kemoterapotik ajan olabilmek için yeterli düzeyde etkinliğe sahip olmadıkları anlaşılmıştır. Ancak kanserin bireye özgü bir hastalık olması nedeniyle farklı kanser türleri üzerinde test edilmesinin yararlı olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bileşiklerin DMSO içerisinde dahi çözünürlüklerinin çok düşük olması, 5.0 μM'dan daha yüksek konsantrasyonlar ile çalışmaya izin vermemiştir. Bu nedenle bileşiklerin dizaynında çözünürlüğü arttıracak bazı modifikasyonlar yapılmasının avantaj sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine being chemotherapeutic agents capacity of four newly synthesized fluorinated acetophenone compounds [N,N-Ethylene-bis-5 fluoroacetophenone (C18H18O2N2F2), N,N-Propylene-bis-3,5 difluoroacetophenone (C19H18O2N2F4), N,N-Butylene-bis-3,5 difluoroacetophenone (C20H20O2N2F4), N,N-Propylene-bis-5 fluoroacetophenone (C19H20O2N2F2)], by investigating the effect of these compounds on kinetic parameters such as proliferation and mitotic activity of Dunning model AT-2 and MAT-LyLu rat prostate cancer cell lines. For this purpose, at first, Trypan blue analysis was performed, and the concentration of the compounds, which did not cause toxic effects on the cells, was determined as 5.0 μM. Then, the compounds which prepared at different concentrations (0.01, 0.025, 0.05, 0.1, 0.25, 0.5, 1.0, 2.5, 5.0 μM) were applied on AT-2 or MAT-LyLu cells for 24, 48 or 72 hours, and the viable cell numbers were determined by measuring the absorbances with Alamar Blue analysis. Mitotic indexes were determined to study the effects of the compounds on the mitotic activity of the cells. In the experiments, 5-fluorouracil, which was known as S-phase-inhibitor and suppress the proliferation of AT-2 or MAT-LyLu cells, was used as a positive control. In addition, since DMSO was used as the solvent for these compounds, solvent-control groups to which DMSO was added as much as in experimental groups were also formed. The investigational compounds were found to have no inhibitory effect on the proliferation of these studied cell lines. Moreover, three of these compounds i.e., N,N-Propylene-bis-3,5 difluoroacetophenone (C19H18O2N2F4), N,N-Butylene-bis-3,5 difluoroacetophenone (C20H20O2N2F4) and N,N-Propylene-bis-5 fluoroacetophenone (C19H20O2N2F2), stimulated the mitotic activity of the MAT-LyLu cells. When the viable cell numbers obtained from the treatment of the tested compounds were examined, it was realised that these compounds did not have sufficient activity to be a chemotherapeutic agent against the AT-2 and MAT-LyLu rat prostate cancer cells. However, since cancer is a disease unique to an individual, it has been considered that testing it on different types of cancer may be useful. Furthermore, the solubility of these compounds in different solvents was too low to allow to work with concentrations higher than 5.0 μM. Therefore, it is considered that some modifications in the compounds' design to increase the solubility of them may be advantageous.