Yeni tip bor komplekslerin sentezlenmesi, tanımlanması ve katalizör olarak değerlendirilmesi
The synthesi?s, identification and evaluation as catalyst of new type boron complexes
- Tez No: 343254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada bir seri Salen/salan ligandlar (L1-L3) ve bunların karşılık geldiği elektron donor olarak florlu bor kompleksleri [L(1-3)BF2] ve elektron akseptör olarak fenilli bor kompleksleri [L(1-3)BPh2] sentezlendi. Bunların yapıları hem analitiksel hem de spektroskopik metodlar kullanılarak karakterize edildi. Salen/salan (salan olarak tanımlanan, karşılık geldiği salen yapıların doyurulmuş versiyonu) bunların karşılık geldiği flor/fenil bor komplekslerinin yapılarının aydınlatılmasında 1H ve 13C-NMR Spektroskopisi, FT-IR, UV-Vis, Elementel Analiz, Erime Noktası Ölçümü, LC-MS Spektroskopisi ve Floresans Spektroskopisi teknikleri kullanıldı. Bunun yanında flor/fenil bor kompleksleri asetofenon türevlerinin hidrojen transferindeki katalitik aktiviteleri test edildi. Burada bu sınıf moleküllerin katalitik özellikleri üzerinde hem sterik hem de elektronik özelliklerin önemli rol oynadığı görüldü. ANAHTAR KELİMELER: Boron Kompleksleri,Floresans,Transfer hidrojenasyonu,Spektroskopi, .BPh3, BF3.Et2O
Özet (Çeviri)
In this study, a new series of salen/salan ligands (L1-L3) and their corresponding fluorine boron complexes [L(1-3)BF2] as electron donors and phenyl boron complexes [L(1-3)BPh2] as electron acceptors have been synthesized and well characterized by both analytical and spectroscopic methods.The salen/salan ligands (designated as salan, a saturated version of the corresponding salen ligands) and their corresponding fluorine/phenyl boron complexes have been characterized by 1H and 13C-NMR, elemental analysis, FT-IR, UV-Vis spectroscopy, LC-MS spectra, melting point and fluorescence spectroscopy. However, the catalytic activities of fluorine/phenyl boron complexes in the transfer hydrogenation of acetophenone derivatives were tested. We have found that both steric and electronic factors have a significant impact on the catalytic properties of this class of molecules. KEY WORDS: Boron complexes, Fluorescence, Transfer hydrogenation, Spectroscopy, BPh3,BF3.Et2O