Doğu Karadeniz'de (Rize–Hopa) dağılım gösteren izmarit balığının (Spicara flexuosa Rafinesque, 1810) bazı biyolojik özellikleri ile popülasyon parametrelerinin belirlenmesi
Determination of some biological characteristics and population parameters of the blotched picarel (Spicara flexuosa Rafinesque, 1810) distributed in the Eastern Black Sea (Rize-Hopa)
- Tez No: 526533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKTUĞ DALGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma ülkemizin Doğu Karadeniz kıyılarında dağılım gösteren S. flexuosa popülasyonunun bazı biyolojik özelliklerini, balıkçılığını belirlemek ve ülkemizin bütün denizlerinde avcılığı yapılan izmarit balıkçılığının yönetimine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Ekim 2015 ile Eylül 2016 tarihleri arasında yapılan örneklemeler sonucu 599 adet balık elde edilmiş ve laboratuvar ortamında incelenmiştir. İncelenen bireylerin I – VII yaşlar arasında dağılım gösterdiği belirlenmiştir. Popülasyonun %31,22'si erkek, %68,78'i dişi bireylerden oluşmaktadır. Örneklerin minimum – maksimum total boy değerleri 8,7 – 21,8 cm; ağırlık değerleri ise 7,1 – 129,94 g arasında değiştiği belirlenmiştir. Erkeklerin ortalama toplam boyu dişilerden istatiksel olarak farklı olduğu tespit edilmiştir (P < 0,05). Von Bertalanffy büyüme eşitlikleri dişi (L∞ = 22,71cm TL, K = 0,243 yıl-1, t0 = -2,306 yıl; W∞=118,27 g), erkek (L∞ = 38,34 cm TL, K = 0,063yıl-1, t0 = -6,381 yıl; W∞=755,37 g) ve tüm bireyler için (L∞ = 33,42 cm TL, K = 0,080 yıl-1, t0 = -5,381 yıl; W∞=401,24 g) olarak hesaplanmıştır. Tüm bireylerin boy ağırlık ilişkisi W = 0,0118 * TL2,9727 (R2 = 0,9487) olarak bulunmuştur. Yıl boyunca gonadosomatik indeks (GSI) verileri ve gonat olgunluk safhalarının aylara göre incelendiğinde Karadeniz'de izmarit balığının üremesinin Haziran ve Ağustos ayları arasında gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine some biological characteristics of the fish species of S. flexuosa, which is distributed on the Eastern Black Sea coast, and to contribute to the management of the picarel in all the seas of our country. Between October 2015 and September 2016, 599 fish samples were obtained and examined in the laboratory. It was determined that the examined individuals were distributed between the ages of I - VII. 31.22% of the population is male and 68.78% is female. The minimum - maximum total length values of the samples were 8.7 - 21.8 cm; and the weight values ranged from 7.1 to 129.94 g. It has been determined that the mean total length of males is statistically different from females. (P < 0,05). Von Bertalanffy growth equilibrium for females (L∞ = 22,71cm TL, K = 0,243 yıl-1, t0 = -2,306 yıl; W∞=118,27 g), for males (L∞ = 38,34 cm TL, K = 0,063yıl-1, t0 = -6,381 yıl; W∞=755,37 g) for all individuals (L∞ = 33,42 cm TL, K = 0,080 yıl-1, t0 = -5,381 yıl; W∞=401,24 g). The length-weight relation of all individuals was found as W = 0,0118 * L2,9727(R2 = 0,9487). When the ratio of gonadosomatic index (GSI) data and gonadal maturity stages were examined over the year, it was determined that the reproduction of the picarel in the Black Sea occurred between June and August.