Güneş ısı santralleri üzerine Web tabanlı bir bilgi kaynağının oluşturulması
Creating a Web-based information resource on concentrated solar power plants
  1. Tez No: 526543
  2. Yazar: NOUSHIN KARIMPOUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uluslararası Enerji Ajansı'nın raporlarına göre, güneş ısıl sistemlerinin kurulu gücünün 428 GW'ını düzlemsel ve vakum borulu toplayıcılar ve 4.8 GW'ını ise yoğunlaştırıcılı güneş ısıl sistemler oluşturmaktadır. Bu rakamlar bize, yoğunlaştırıcılı güneş ısıl sistemlerin yeteri kadar yaygınlaşmadığını göstermektedir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi; bu teknolojinin yeteri kadar tanınmamasıdır. Bu tez çalışmasının amacı, yoğunlaştırıcılı güneş ısı santralleri ve bunlarda kullanılan teknolojilerin tanıtılmasına katkıda bulunmaktır. Bunun için, Google Map haritasını da kullanan web tabanlı bir bilgi kaynağı hazırlanmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, dünya üzerinde kurulmuş olan veya yapım aşamasındaki yoğunlaştırıcılı güneş ısı santrallerinin bilgileri toplandı. Bunun için, ülkelere ait resmi kurumların, firmaların ve organizasyonların web sayfaları kullanıldı. Toplanan bilgiler için bir veritabanı hazırlandı. Bu veritabanı; santrallerin fotoğrafları, lokasyonu, ürettikleri güç, çıkış sıcaklıkları, işletmeye alınma tarihi, kullandıkları odaklama teknolojisi, kullanılma durumları gibi verileri içermektedir. Hazırlanan web sayfasında iki modül bulunmaktadır. Bunlar, CSP Temel Bilgiler ve Etkileşimli CSP Haritası modülleridir. CSP Temel Bilgiler modülünde, yoğunlaştırıcılı güneş ısı santralleri için webde halen mevcut olan çok sayıda animasyon ve uygulama projesine linkler verilmektedir. Bu linkler, yoğunlaştırıcı teknolojisine göre 4 başlıkta toplanmıştır: Kule, Fresnel, Parabolik-Çanak ve Parabolik-Oluk. Her başlık altında ise, Animasyon ve Gerçek Proje Filmleri seçenekleri mevcuttur. Etkileşimli Harita modülünde, yapılan literatür taramasıyla oluşturulan yoğunlaştırıcılı güneş ısı santralleri veritabanındaki bilgiler, Google Map üzerine işlenmiştir. Bunun için ASP, JavaScript ve CSS teknolojileri kullanılarak, santrallerin bilgileri tablo şeklinde veya Google Map üzerinde kullanıcıya sunulmuştur. Bu modülün 4 alt menüsü vardır : CSP Künyesi, CSP Dağılımı, CSP Güç Dağılımı ve CSP Kümesi. Etkileşimli Harita modülünde kullanıcılar, harita dışında tüm santrallerin bilgilerini bir tablo şeklinde de görebilirler. Ayrıca, sayfaların sol tarafında bulunan arama kutusundan farklı kriterlere göre arama yapmaları da mümkündür. Buna ilave olarak kullanıcılar, Google Map Street View özelliği ile, santrallerin (Google Map'te varsa) gerçek görüntülerini görebilirler. Tez, yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra, yoğunlaştırıcılı güneş ısı santralleri üzerine bilgi veren web sayfaları için yapılan literatür taramasının sonuçları verilmiş ve bulunan web kaynakları iki ayrı tabloda özetlenmiştir. Bölüm 3'te, yoğunlaştırıcılı güneş ısı santralleri üzerine temel bilgiler verilmiştir. Bu bölümde ayrıca, literatürden derlenen santraller, yoğunlaştırıcı teknolojisine göre 4 ayrı tabloda listelenmiştir. Dördüncü bölümde, yoğunlaştırıcılı güneş ısı santralleri üzerine bilgi veren web sitelerinden önemli bulunanları tanıtılmıştır. Bölüm 5'te, hazırlanan web sayfasının kodlaması ve yapısı anlatılmıştır. Altıncı bölümde, web sayfasının örnek aramalar için kullanılmasıyla elde edilen sonuçları verilmiştir. Son bölümde ise, web sayfasının önemi, diğer sayfalara göre avantajları özetlenmiş, sonraki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
According to the International Energy agency's reports, 428 GW of the power of solar thermal systems comes from flat plate and evacuated tube systems, and 4.8 GW comes from CSP systems. This statistics, shows that the concentrated solar thermal systems are not a widespread technology. One of the main reasons, is the anonymity of this technology. The aim of this thesis is introducing the existing concentrated solar thermal systems and their technologies. To do this, a web based information system is developed which uses Google Map to show the information. At the first phase of this work, the information of all existing concentrated solar thermal centrals around the world and also all under constructing solar thermal centrals have been gathered. To do this, the official web portals of institutions, firms and organizations of all countries are used. A data base of gathered information is developed. This database includes the pictures, location coordinates, produced power, output heat, starting date, used technology and usage status of centrals. The developed web platform includes the main module which are Main CSP Information and Interactive CSP Map. The Main CSP Information module, includes the links for real projects and animations of existing concentrating solar thermal systems. According to the technology of systems, these links are divided into 4 groups which are Tower, Fresnel, Stirling Dish and Parabolic Trough options. The Interactive CSP Map module shows the information of existing concentrated solar thermal systems on the Google Map. To do this, the ASP, JavaScript and CSS technologies are used and the information of centrals are displayed as table or on the Google Map. This Module has 4 category which are Basic, Density, Power and Clusters. In the Interactive CSP Map module, users can see the information of centrals as tables. Also, using the available search box in the left side of pages, the users can filter the information of centrals according to the different criteria. Furthermore, users can use the Street View capability of Google Map to see the real views of centrals. The thesis includes 7 chapter. After the introduction, the result of literature review of existing concentrating solar thermal centrals is presented and the information these central are presented in two tables. In chapter 3 presents the main information about concentrated solar thermal systems. In this chapter, according to the used technology, the existing concentrating solar thermal systems are divided to 4 tables. Chapter 4 includes the main web based information centers about the concentrated solar thermal systems. Chapter 5 explains the source codes of implemented web based system. Finally in the last chapter, the importance of implemented web based system, its advantage to the existing platforms and future works are presented