Bazı chamfered çokyüzlülerle ilgili metrik geometriler üzerine
On the metric geometries related some chamfered polyhedra
  1. Tez No: 526574
  2. Yazar: SERHAT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GELİŞGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezde, 3- boyutlu analitik uzayda tetrahedron hariç Platonik cisimlere chamfer işlemi uygulanarak elde edilen chamfered çokyüzlüler olarak adlandırılan çokyüzlüler ile ilgili metrikler belirlenmiş; bu metriklerin belirlediği geometrilerin izometri grupları ile R3 ün izometri grubu arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Birinci ve ikinci bölümde, çalışmanının amacı ve litaretü hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde chamfer işlemi olarak adlandırılan işlem ve chamfered konveks çokyüzlüleri hakkında bilgiler verilerek, Minkowski geometrisi ve R3 ün izometri grubu hakkında temel kavramlar verilerek tanımları hatırlatılmıştır. Dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci bölümlerde, birim küreleri sırasıyla chamfered küp, chamfered octahedron, chamfered dodecahedron ve chamfered icosahedron çokyüzlüleri olacak şekilde uzaklık fonksiyonları belirlenerek, bu uzaklık fonksiyonlarının metrik oldukları ispat edilmiştir. Elde edilen metrikler ile donatılmış uzayların izometri grupları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we determine some special metrics related with some of Chamfered Platonic polyhedra without tetrahedron which are obtained by using chamfer opretion to Platonic solids, are given in 3-dimensional real space R3; and study the metric geometries defined by these metrics. In the first and second chapter, the aim of study and knowledge about litareture of topic are given. Then, in the third chapter some knowledge about chamfer operation and chamfered polyhedra, and information about Minkowski geometry and isometry group of R3 are given. In the third, forth, fifth, sixth and seventh chapters, the distance functions of which unit spheres are chamfered hexahedron, chamfered octahedron, chamfered dodecahedron and chamfered icosahedron are defined, respectively. It is proved that distance functions are metrics. Isometry groups of R3 furnished by obtained metrics are researched.