Ceza muhakemesi hukukunda moleküler genetik inceleme ve elde edilen verilerin delil olarak kullanılması
Molecular genetic analysis in the criminal procedure and the utilising of the data obtained as the evidence
  1. Tez No: 526576
  2. Yazar: NİHAL TEMİZSOY BAYRAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Günümüzde delilden faile ulaşma anlayışının yerleşmesiyle birlikte özellikle bilimsel deliller önem kazanmış ve bu çerçevede çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Tez konumuzu oluşturan moleküler genetik incelemeler de bu anlayış çerçevesinde suçluluğun ve suçsuzluğun tespitinde önemli rol oynamaktadır. Bugün olay yerinden elde edilen bir kıl veya kepek üzerinde bile inceleme yapılarak fail tespit edilebilmektedir. Bununla birlikte karşılaştırma yapılabilmesi için çoğunlukla bedene müdahalenin gerekli olması ve inceleme sonuçlarının kişisel veri olması nedeniyle hukuksal sınırların iyi çizilmesi gerekmektedir. Çalışmamız kapsamında moleküler genetik incelemelerin kişisel veriler ve insan hakları ile ilişkisi, uygulanma koşulları, incelemeye konu materyallerin elde edilmesi, inceleme sonuçlarının delil değeri ve DNA veri bankaları konularına değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays with the understanding of reaching the perpetrator through evidence, especially the scientific evidence has gained a great deal of significance and various regulations have been made accordingly. In this respect, molecular genetic analysis which constitutes the topic of my thesis plays an outstanding role in determining the guilt and innocence. Today it is possible to detect the perpetrator even by examining the hair or scuff acquired from the scene of the crime. Besides it is mostly required to interfere to the body to be able to compare and it is really essential to abide by the law as the results of examinations are mainly composed of personal data. As the part of my research, molecular genetic analysis will be analyzed through its relation to the personal data and human rights, circumstances of practice, obtaining the materials of examination, the evidence value of the examination results and lastly DNA data banks.