İlköğretim temel müzik eğitim programındaki (5-6-7 ve 8. sınıflar) (Orff-kodaly-dalcroze) müzik öğretim yöntemlerinin uygulanmasına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' insights into the application of orff, codally and dalcroze methods to 5th, 6th, 7th and 8th classes in primary school basic educational proggramme
  1. Tez No: 526592
  2. Yazar: MERVE NUR KALE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATIMA AKYÜZLÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 2006 yılında yürürlüğe giren“Temel İlköğretim Müzik Öğretim Programı”nda yer alan kazanımların temelini oluşturan müzik öğretim yöntemlerinin müzik öğretmenleri tarafından bilinirliğinin ve farkındalığının,“Orff -Kodaly- Dalcroze Müzik Öğretim Yöntemleri”nin uygulanmasına ilişkin tecrübe ve görüşlerinin ortaya konmasıdır. Çalışmanın uygulama bölümünde araştırma yöntemlerinden“nitel araştırma yöntemi”kullanılmıştır. Çalışmanın taşıdığı özellikler ve literatürde çoğunlukla nicel araştırma yöntemlerinde hipotez kullanıldığı için“araştırma sorusu/soruları”oluşturmak makul bir seçenek haline gelmiştir. Çalışmada öncelikle“örnek olay”incelemesi yapılmıştır. Bir veya daha az sayıda birbiriyle ilgili denek üzerinde yapılan ayrıntılı çalışma olarak tanımlanabilen örnek olay çalışmasında, yapılan derinlemesine sorgulama ile bir kişi, grup veya kurum hakkında ayrıntılı veriler elde edilebilmektedir. Örnek olay çalışmasında veri toplama tekniği olarak, araştırma sorularından oluşturulmuş soru kağıdı kullanılmıştır. Araştırma soruları gözlem türlerinden“katılımlı gözlem”tekniği ve önceden belirlenmiş soruların bulunduğu bir teknik olan mülakat türlerinden“biçimsel mülakat”tekniği ile cevaplandırılmıştır. Çalışmanın özelliği gereği katılımlı gözlem ve biçimsel mülakat sırasında daha önce belirlenmemiş ancak öğrenilmesi gerekli konularla ilgili olarak araştırmacının genel bir yol haritasına sahip olduğu ancak, cevaplayıcının bilgi ve ilgi düzeyine göre ek sorularla konunun değişik boyutlarının irdelendiği bir teknik olan“yarı-biçimsel mülakat”tekniğinden yararlanılarak araştırmanın genişletilmesi şansı yakalanmıştır. Çalışmada araştırma çalışma grubu, Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilköğretim okullarında 5, 6, 7 ve 8. sınıflarda görev yapmakta olan 22 müzik öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılar olasılığa dayalı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu teknikte esas, görüşmeye katılmayı kabul eden herkesin araştırmaya dahil edilebilmesidir. Araştırmanın katılımcılarını 17 öğretmen oluşturmaktadır. Öğretmenler tarafından en çok bilinen yöntemin Orff Schulwerk yöntemi olduğu; Kodaly yönteminin ise Orff Schulwerk yöntemine göre daha az bilindiği tespit edilmiştir. Dalcroze yönteminin ise neredeyse hiç bilinmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to reveal the awareness of the music teaching methods which are the basis of the gains in the“Basic Elementary Music Teaching Program”, in 2006, and the experiences and opinions of“Orff -Kodaly- Dalcroze Music Teaching Methods”.“Qualitative research method”was used in the application part of the study. It has become a reasonable option to create a“research question / question”because of the nature of the work and the hypothesis used in the literature mostly in quantitative research methods. In the study,“case studies”were conducted first. In the case study, which can be defined as a detailed study on one or more related subjects, detailed data about a person, group or institution can be obtained by in-depth inquiry. In the case study, the questionnaire created from the research questions was used as the data collection technique. The research questions were answered by a“formal interview”technique from interview types, which is a technique of observation,“observation”technique and pre-determined questions. Using the“semi-formal interview”technique, a technique in which the researcher has a general roadmap for the issues that need to be learned but not previously determined during participatory observation and formal interviews, but where the respondent has different questions about additional questions and a chance to expand the research has been caught. The research group in the study consists of 22 music teachers who are working in institutions affiliated to the Uşak Provincial Directorate of National Education. Participants in the study were determined by sampling method, which is not easily based on probability. This technique, which is widely used, is essential for anyone who agrees to participate in the interview to be included in the investigation. The participants of the study consist of 17 teachers. It is concluded in the research that the most common method known by teachers is the Orff Schulwerk method; Kodaly method is less known than Orff Schulwerk method. The Dalcroze method is almost unknown.