Bireylerin obsesif kompulsif bozukluk semptom düzeylerine göre belirsizliğe tahammülsüzlükleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişki
The relationship between intolerance of uncertainty and quality of life according to symptom levels of obsessive compulsive disorder of individuals
- Tez No: 526595
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE TOLUN ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, bireylerin obsesif kompulsif bozukluk semptom düzeylerine göre belirsizliğe tahammülsüzlükleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkisinin araştırılmasıdır. Araştırmanın örneklemini tesadüfi örnekleme yoluyla ulaşılan, çalışmaya katılmaya gönüllü 18 yaş üzeri 224 genç yetişkin birey oluşturmaktadır. Çalışmada kişisel bilgiler için“Kişisel Bilgi Formu”, obsesif kompulsif semptom düzeyini belirlemek için“Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi”, belirsizliğe karşı tahammülsüzlük düzeyini belirlemek için“Belirsizliğe Karşı Tahammülsüzlük Ölçeği”ve bireyin yaşam kalitesi düzeyini belirlemek için“WHOQOL-BREF (Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu)”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız iki örneklem t testi, ANOVA, Pearson korelasyonu, MANCOVA ve ANCOVA tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların obsesif kompulsif semptomları çok düşük düzeyde, belirsizliğe tahammülsüzlükleri orta düzeyde, yaşam kalitesi orta-yüksek düzeydedir. Belirsizliğe karşı tahammülsüzlük, obsesif kompulsif bozukluk ve yaşam kalitesi arasında anlamlı ilişki vardır. OKB semptomları yüksek olan bireylerde belirsizliğe karşı tahammülsüzlüğün yaşam kalitesi üzerinde daha fazla etkiye sahip olduğu; bu bulgunun psikolojik rahatsızlığı olan bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlüğün yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkisinin daha fazla olduğu bulgusuyla pekiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between intolerance to uncertainty and quality of life according to symptom levels of obsessive compulsive disorder of individuals. The sample of the research consists which was reached by random sampling 224 young adult individuals over the age of 18 who volunteered to participate to the study. In the study was used“Personal Information Form”for personal information,“Maudsley Obsessive Compulsive Question List”for level of obsessive-compulsive symptom,“WHOQOL-BREF (World Health Organization Quality of Life Scale - Short Form”for the level of quality of life of the individual. Two independent t test, ANOVA, Pearson's correlation, MANCOVA and ANCOVA techniques were used for the analysis of the obtained data. According to the findings obtained in this study, the obsessive-compulsive symptoms of the participants are very low; intolerance to uncertainty is moderate and the quality of life is moderate-high. There is a significant relationship between intolerance to uncertainty, obsessive compulsive disorder and quality of life. In individuals with high OCD symptoms, intolerance to uncertainty has a greater impact on quality of life. This result was confirmed by findings of“the negative effect on the quality of life of intolerance to uncertainty in individuals with psychological distress is greater”.