İş hijyeni ölçüm faktörlerinin çalışanların psikolojik belirti düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesine yönelik bir uygulama
The effect of occupational hygiene measurement factors on employees' psychological symptom levels: An applied study
  1. Tez No: 1018443
  2. Yazar: KÜBRA YILMAZ ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psikoloji, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Günümüzde çalışma hayatı, bireylerin yaşamının önemli bir bölümünü kapsamakta olup, çalışma ortamında maruz kalınan fiziksel koşullar çalışanların yalnızca fizyolojik değil, psikolojik sağlıkları üzerinde de belirleyici rol oynamaktadır. Bu bağlamda, iş hijyeni kapsamında değerlendirilen çevresel faktörlerin ruhsal sağlık üzerindeki etkilerinin bütüncül bir yaklaşımla incelenmesi ve çalışanların iyilik hallerinin gözetilmesi önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, iş hijyeni ölçüm faktörlerinin çalışanların psikolojik belirti düzeyleri üzerindeki etkisi, çok tehlikeli sınıfta yer alan üç farklı işletmede çalışan 555 birey üzerinde incelenmiştir. Öncelikle çalışanların iş hijyeni maruziyetleri değerlendirilmiş; gürültü, aydınlatma, titreşim, termal konfor ve toz ölçümleri ilgili ulusal ve uluslararası standartlar çerçevesinde incelenerek analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çoğu ölçüm noktasında maruziyet düzeylerinin mevzuatta belirlenen sınır değerlerin üzerinde olduğunu göstermiştir. Benzer üretim süreçlerine sahip olmalarına rağmen, işletmeler arasındaki büyüklük ve organizasyonel farklılıkların maruziyet düzeyleri üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Diğer taraftan çalışanların ruhsal sağlık durumları, Psikolojik Belirti Tarama Testi (SCL-90-R) ile değerlendirilmiş olup, elde edilen veriler genel semptom indeksi (GSI) ve alt boyutlar (somatizasyon, anksiyete, fobik anksiyete, depresyon, kişilerarası duyarlılık, öfke, obsesif kompulsif bozukluk, paranoid düşünce, psikotizm ve ek belirtiler) açısından analiz edilmiştir. Maruziyet düzeylerine göre oluşturulan gruplar kapsamında yapılan analizler, iş hijyeni maruziyet düzeyleri ile psikolojik belirtiler arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir (p<0,05). Maruziyet düzeylerinin artmasıyla (kötüleşmesiyle) birlikte, genel semptom indeksi (GSI) ve alt boyutlarda artış eğilimi gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In contemporary working life, employment constitutes a significant part of individuals' lives, and physical conditions in the workplace play a decisive role not only in employees' physiological health but also in their psychological well-being. In this context, it is important to examine the effects of environmental factors evaluated within the scope of occupational hygiene on mental health through a holistic approach and to consider employees' well-being. In this thesis, the effects of occupational hygiene measurement factors on employees' levels of psychological symptoms were investigated in a sample of 555 individuals working in three different enterprises classified as very hazardous. First, occupational hygiene exposures of employees were assessed; measurements of noise, lighting, vibration, thermal comfort, and dust were analyzed in accordance with relevant national and international standards. The findings indicated that exposure levels at most measurement points exceeded the limit values specified in the legislation. Although the enterprises had similar production processes, differences in enterprise size and organizational structure were found to influence exposure levels. On the other hand, the mental health status of the employees was evaluated using the Symptom Checklist (SCL-90-R), and the obtained data were analyzed in terms of the General Symptom Index (GSI) and its subscales (somatization, anxiety, phobic anxiety, depression, interpersonal sensitivity, hostility, obsessive-compulsive disorder, paranoid ideation, psychoticism, and additional symptoms). Analyses conducted within groups formed according to exposure levels revealed statistically significant relationships between occupational hygiene exposure levels and psychological symptoms (p <0.05). As exposure levels increased (worsened), an increasing trend was observed in both the General Symptom Index (GSI) and its subscales.