Obsesif kompulsif bozukluk tanısı alan bireylerde belirsizliğe tahammülsüzlük ve agresyon düzeylerinin incelenmesi
The relationship between intolerance of uncertainty and aggression levels of obsessive compulsive disorder of individuals
- Tez No: 599813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK MELTEM TAŞDEMİR ERİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bireylerin obsesif kompulsif semptom düzeylerine göre belirsizliğe tahammülsüzlük ve agresyon düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bununla birlikte kişilerin bazı sosyodemografik özelliklerinin de obsesif kompulsif semptom düzeyleri, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyleri ve agresyon düzeyleri üzerinde etkili olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilindeki ve Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi ve NP Beyin Hastanesi'nde tedavi gören ve obsesif kompulsif bozukluk tanısı alan, çalışmaya katılmaya gönüllü 18-65 yaş aralığındaki 23 kadın 27 erkek toplam 50 yetişkin birey oluşturmuştur. Çalışmada“Sosyodemografik Veri Formu, Yale Brown Obsesyon Kompulsiyon Ölçeği ve Semptom Listesi (Y-BOCS), Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği (BTÖ) ve Buss Durkee Agresyon Ölçeği (BDAÖ)”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between intolerance to uncertainty and aggression to symptom levels of obsessive compulsive disorder of individuals. The sample of the study consisted of 50 adult individuals (23 females, 27 males, 18-65 years old) who were diagnosed as obsessive-compulsive disorder and treated at NP Feneryolu Medical Center and NPİSTANBUL Brain Hospital. In the study was used“Sociodemographic Data Form”for personal information,“Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale and Symptom List (Y-BOCS)'' for level of obsessive compulsive symptom, ”Intolerance of Uncertainty Scale (IUS)'' the level of intolerance of uncertainty and ''Buss Durkee Aggression Inventory (BDI)'' of the individual. The data obtained from these scales were subjected to statistical analysis with the IBM SSPS 20 (Statistical Package for Social Sciences) program. ANOVA test was used for the normal distributed data. Spearman correlation analysis was used to compare the scales and Independent t test was used to compare the demographic variables and scales.