Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde uygulanan teşvikler
The subsidies applied in the context of European Union and World Trade Organization
- Tez No: 526633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teşvikler, uluslararası ticarette rekabetin güçlendirilmesi ve toplumun refahını arttırıl-ması için tüm ülkelerde devletin serbest piyasa ekonomisine müdahalede bulunabildiği en etkili araçlarından biridir. Hükümet tarafından kişiye, işletmeye veya kuruma verilen bir yar-dımdır. Çoğunlukla nakit ödeme veya vergi indirimi biçimindedir. Teşvikler halkın genel çıkarlarını sağlamak ve yüklerini hafifletmek için verilir. Bir teşvik, doğrudan veya dolaylı olarak temin edilen, alıcı şahsa veya işletme şirketine imtiyaz sağlayan bir ödeme şeklini alır. Teşvikler, finansal destek sağlayarak belirli bir eylemi teşvik ettikleri için, ayrıcalıklı bir fi-nansal yardım türü olarak görülmektedir. Uluslararası piyasada güç kazanmak ve rekabet gücünü arttırmak için işletmelere, üreti-cilere sağlanan teşvikler çok önemlidir. Teşvikler aracılığı ile, ülke ekonomisinde büyüme elde edilebilir ve pazar alanı genişletilebilir. Ülkeye giren döviz miktarını arttırır, daha fazla istihdam yaratır. Dünyada oluşan rekabet sebebiyle, işletmeler uzun soluklu, kaliteli ürünler elde etmeyi ve olabildiğince düşük maliyetlere sahip olmayı denemektedir. Bu durum, tüketi-cilere verimi ve faydaları arttırır. Çalışmanın hedefi, Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde, AB teşvikle-rini incelemektir. Detaylı bir şekilde düzenlemeler çerçevesinde AB teşvikleri ve sübvasyon-ları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Subsidies are one of the most effective means by which the state can intervene in the free market economy in all countries in order to strengthen competition in international trade and to enhance the welfare of the society. Subsidies are usually a help given to a person, bu-siness or institution by a government. They are in the form of cash payment or tax reduction. They are given for the benefit of the people and to alleviate their burdens. Subsidy is a form of payment, which is directly or indirectly procured. It provides a concession to the recipient or the operating company. They are seen as a privileged kind of financial assistance to strengthen an action by providing financial support. The subsidies are very important because enterprises and manufacturers can gain strength in the international market and increase their competitiveness. We gain growth in the country's economy, we can expand the market area. Growth can be achieved in the national economy through subsidies and the market area can be expanded. Increases the amount of foreign currency entering the country and creates more employment. Due to the competition in the world, enterprises try to obtain long-term, high quality products at the lowest possible costs. This increases the efficiency and benefits for consumers. The aim of the study is to examine the subsidies within the context of European Union and World Trade Organization. EU subsidies were evaluated within the framework of the WTO and regulations.