İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirme, yetkinlik ve iş tatmininin performansa etkisi
The influence of competency and job satisfaction on performance within the scope of human resources management
- Tez No: 526632
- Danışmanlar: DR. İLKAY KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde yaşanılan teknolojik gelişmeler ve küresel rekabetin artışıyla birlikte örgütlerin, rakiplerine karşı rekabet avantajı sağlama istekleri de artış göstermektedir. Bu sebebe bağlı olarak örgütlerdeki en önemli kaynağın şüphesiz çalışan yani insan olduğu sonucuna varılmaktadır. Örgütler birbirlerine karşı rekabet avantajı sağlarken, çalışanların yapmış oldukları işlerinden almış oldukları iş tatmin düzeylerini artırmak durumundadır. Bunun yanı sıra işletmeler çalışanların işlerini daha iyi yapabilmeleri için onların sahip oldukları yetkinlik düzeylerini de aynı şekilde artırmalıdırlar. İnsan Kaynakları Yönetiminde Performans Değerlendirme, Yetkinlik ve İş tatmininin performansa etkisinin daha iyi anlaşılması için bu çalışmada İstanbul bölgesinde vida cıvata üretimi sektöründe faaliyet gösteren firmada 180 çalışanla anket yöntemi kullanılarak bir araştırma yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda iş tatmini ve çalışan yetkinliklerinin onların performanslarına etki ettiği görülmüştür. Çalışanların iş tatmin düzeyleri arttıkça performansları artmaktadır. Aynı şekilde çalışanların yetkinlik düzeyleri arttıkça performansları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the demand of institutions to obtain an advantage towards competitors seemingly increases in parallel with the latest technological developments and the increase of global competition. This reveals that the most significant resource of institutions is labor force; therefore, decent employees. Institutions, while obtaining an advantage over competitors must provide the level of job satisfaction of employees regarding the work they do. Meanwhile, institutions must also increase the level of employee competency so that they may provide more efficient results. In order to have a better understanding of how competency and job satisfaction effects performance within the scope of Performance Assessment in Human Resources Management; research has been made on 180 employees via survey method, in a company active in the fasteners industry located in Istanbul. The results of the research reveal that job satisfaction and employee competency has a direct influence on performance. Results also point out that the increase of the level of competency increases performance.