Why young children use electronic media? Maternal attitudes and competence
Çocuklar neden elektronik medya kullanıyorlar? Annelerin tutumları ve yeterlilikleri
- Tez No: 526636
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnternet, teknoloji ve elektronik medya araçları hem çocukların hem de yetişkinlerin hayatlarında çok önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple, güncel çalışma çocukların elektronik medya kullanımında rol oynayan faktörleri incelemektedir. Bu çalışmaya çocukları anaokuluna devam eden 165 anne katılmıştır. Annelerin ebeveyn yeterlilik algıları, çocukların elektronik medya kullanımına karşı olan tutumları, ebeveyn katılımları ve çocukların mizaç özellikleri ölçülmüştür. Sonuçlara göstermiştir ki daha pozitif tutuma sahip olan ve ilgi ve yakınlık anlamında ebeveyn katılımı yüksek olan annelerin çocukları daha çok elektronik medya aracı kullanmaktadır. Ayrıca kendini ebeveyn yeterliliğini daha düşük olarak değerlendiren annelerin ve daha pozitif tutumu olan, ilgi ve yakınlığı daha yüksek olan annelerin çocuklarının hafta içi daha çok elektronik medya aracı kullandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Internet, technology, and electronic media tools have been becoming a central part of both adults and children's lives. For this reason, the current study aimed to investigate the factors that related to young children's electronic media use. A total of 165 mothers whose children attending a preschool were recruited, and mother's parenting sense of competence, parental involvements, their attitudes toward children's media use, and children's temperamental characteristics were assessed. Results indicated that children whose mothers have more positive attitudes and mothers who involve more in attention and closeness use media more. Also, children whose mothers with lower parental efficacy, more positive attitudes and more involvement in attention and closeness use media more at weekdays.