Akdeniz Üniversitesi Hastanesi çalışanlarının hepatit a aşılanması konusundaki bilgi ve farkındalık düzeyi
The knowledge and awareness levels of the Akdeniz Üniversity Hospital employees about hepatitis vaccine
  1. Tez No: 727290
  2. Yazar: ÖZLEM TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Hepatit A enfeksiyonu, etkili ve güvenli aşıların mevcudiyetine rağmen dünya çapında halen önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Çalışmanın amacı, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan ve çalışmamıza katılmayı kabul eden personelin hepatit A aşılanması konusundaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin ve mevcut anti-HAV seroprevalansını saptayıp aşı ihtiyaç düzeyinin belirlenmesidir. Materyal – Metot: Kesitsel nitelikte olan bu çalışma anket yoluyla yüz yüze görüşülerek yapılmıştır. Hastalara HAV enfeksiyonu ve aşısı hakkında bilgi düzeyini ölçen sorular sorulmuştur. Analizler SPSS 26.0 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Despite the availability of effective and safe vaccines, hepatitis A infection remains an important cause of morbidity and mortality worldwide. The aim of the study is to determine the level of knowledge and awareness about hepatitis A vaccination and the current anti-HAV seroprevalence of the personnel working at Akdeniz University Hospital and who agreed to participate in our study, and to determine the level of need for vaccination. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted through a face-to-face interview. Participants were asked questions measuring their level of knowledge about HAV infection and vaccine. Analyzes were made with the SPSS 26.0 package program.