Türkiye'deki bireysel emeklilik şirketlerinin fon performanslarının ölçülmesi
Individual retirement of companies in Turkey measuring performance
- Tez No: 526676
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren bireysel emeklilik şirketlerinin fon performanslarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 01.01.2013 ve 31.12.2017 tarihleri arasında devamlı faaliyette bulunan, başka emeklilik yatırım fonu ile birleşmemiş ve devir alınmamış, tasfiye halinde bulunmayan 5 adet bireysel emeklilik şirketinin hisse fonu, altın fonu, standart fon, kamu dış borçlanma araçları fonu ve para piyasası fonları dahil edilmiştir. Bireysel emeklilik fonlarının performansı, standart sapmayı esas alan Sharpe ve sistematik riski esas alan Treynor ve Jensen performans endeksleri ile değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda, üç emeklilik yatırım fonunun risk primlerinin pozitif değer taşıdığı, iki emeklilik yatırım fonunun ise negatif olduğu görülmektedir. Treynor endeksine göre en başarılı emeklilik yatırım fonunun Allianz Hayat ve Emeklilik olurken, Sharpe endeksine göre Garanti Emeklilik ve Jensen endeksine göre ise Vakıf Emeklilik olduğu görüldü. Bireysel emeklilik fon şirketlerinde Kamu Dış Borçlanma Araçları Fonu ve Altın fonu en iyi performansı gösteren fonlar olurken hisse fonu ve para piyasası fonu en kötü performansı gösteren fonlar olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, fonların en iyi performansı gösterdiği yıllar 2014, 2015 ve 2016 yılları olurken, en kötü performansı gösterdiği yıllar 2013 ve 2015 yılları olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, operating in Turkey aimed to measure the performance of private pension fund companies. Gold funds, standard funds, public external debt instruments funds and money market funds of 5 individual pension companies which have been operating continuously between 01.01.2013 and 31.12.2017 and not merged with other pension investment funds and not transferred and liquidated funds have been included. The performance of individual pension funds was assessed by the Sharpe based on standard deviation and the Treynor and Jensen performance indices based on the systematic risk. As a result of our study, it is seen that the risk premiums of the three pension investment funds are positive and the two pension investment funds are negative. According to the Treynor index, the most successful pension investment fund is Allianz Life and Pension, while Sharpe Index is Garanti Pension and Jensen Index is Vakıf Emeklilik. In private pension fund companies, the Public External Debt Instruments Fund and the Gold Fund are the best performing funds, while the stock fund and the money market fund are the worst performers. In addition, the years in which funds are performing best are 2014, 2015, and 2016, while the worst performing years are 2013 and 2015.