An evaluation of the Turkish private pension system in terms of its effects on income inequality among elderly households' savings, and funds performance
Türk bireysel emeklilik sisteminin yaşlı hanehalkı arasında gelir eşitsizliği, tasarruflar ve fon performansı açısından etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 867742
  2. Yazar: CAN VERBERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, özel emeklilik sistemi, hanehalkı arasındaki gelir eşitsizliği, BES'e katılımdaki bölgesel farklılıkları ve emeklilik şirketlerinin fon verimliliği arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, Türkiye'deki BES katılımında bölgesel farklılıkları incelenilmekte ve sosyo-ekonomik özellikleri açısından farklılık gösteren Şırnak ve İstanbul illerine odaklanılmaktadır. Çalışma sosyo-demografik faktörler, kişilik özellikleri, davranışsal faktörler ve BES ve finansal okuryazarlıkları dikkate almaktadır. İkinci olarak, çalışma Türk özel emeklilik şirketlerinin verimliliğini, ölçek ekonomilerini ve rekabetçiliğini değerlendirmektedir. Son olarak, çalışma BES ile gelir eşitsizliği arasındaki ilişkiyi, kamu/özel emeklilik karışımına odaklanarak incelemektedir. Çalışma sonuçları, açıklık, uyumluluk ve sorumluluk gibi kişilik faktörlerinin BES2e katılımı olumlu yönde etkilediğini, dışadönüklüğün ise olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bölgesel farklılıklar, Şırnak'ta şimdiki-hedonistik davranışların baskın olduğunu, İstanbul'da ise kontrol odağının önemli olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca, faizli ve faizsiz varlıkların teknik verimliliği olumsuz etkilediğini ve faizsiz varlıkların, daha fazla risk taşıdığı için, daha büyük bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma, daha büyük fonların ölçek ekonomilerinden faydalandığı varsayımını sorgulamakta ve kartel benzeri bir piyasa yapısının ve daha az rekabetin fon yöneticilerinin yeteneklerini artırabileceğini öne sürmektedir. Ayrıca çalışma, kamu/özel emeklilik karışım sisteminin eşitsizlik grupları arasındaki gelir eşitsizliğini farklı şekilde etkilediğini ve kazanca dayalı kamu emeklilik sisteminin gelir eşitsizliğini önemli ölçüde azalttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between the Private Pension System (PPS) and income inequality among households, regional disparities in factors influencing PPS participation, and the fund efficiency of pension companies. First, the study examines regional disparities in PPS participation in Türkiye, focusing on the provinces of Şırnak and Istanbul, which exhibit contrasting socio-economic characteristics. It considers socio-demographic factors, personality traits, behavioral factors, and pension and financial literacy. Second, the study evaluates the efficiency, economies of scale, and competitiveness of Turkish private pension companies. Finally, it examines the relationship between PPS and income inequality, focusing on the public/private pension mix. The study finds that traits like openness, agreeableness, and conscientiousness positively influence PPS participation, while extraversion has a negative impact. Regional differences show that present-hedonistic behavior dominates in Şırnak, while locus of control is crucial in Istanbul. The study also reveals that both interest-bearing and interest-free assets negatively impact technical efficiency, with interest-free assets having a greater effect due to inherent risks. The study challenges the assumption that larger funds benefit from economies of scale and suggests that a cartel-like market structure and less competition may enhance fund managers' capabilities. It also reveals that the public/private pension mix system affects income inequality differently across inequality groups. Moreover, a strong earnings-related public pension system significantly reduces income inequality.