Şile-Kandıra-İzmit bölgelerindeki kaynak sularında Radon gazının incelenmesi ve Sakarya Üniversitesi Radon farkındalık anketi
Examining of regional radon gas in spring water resources the area of Sile-Kandıra-İzmit and Sakarya University radon awareness survey
  1. Tez No: 526679
  2. Yazar: NURGÜL ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERTUĞRAL YAMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının ilk kısmında, Şile-Kandıra-İzmit kaynak sularında radon seviyesini belirleyerek radyolojik risk haritasını oluşturmak için farklı bölgelerden toplanmış su örneklerinde doğal radyoaktivite seviyeleri ölçülmüştür. Bu doğrultuda Şile, Kandıra ve İzmit'in çeşitli bölgelerinden toplanan su örneklerindeki 222Rn konsantrasyonları RAD7 yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Bölgenin 74 farklı kaynağından 08.10.2015 tarihinde alınan su numuneleri Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Nükleer Fizik Laboratuvarı'nda incelenmiştir. Analizler sonucunda maksimum Radon aktivitesi 7,810 Bq/L, minimum Radon aktivitesi 0,334 Bq/L olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmada bildirilen değerler, dünyanın farklı izleme kuruluşları tarafından önerilen eylem seviyelerinden daha düşüktür; ABD, EPA, UNSCEAR, vb. Dolayısıyla, kaynak sularının bu bölgedeki halkın yaşamı için herhangi bir sağlık tehdidi oluşturmadığını söyleyebiliriz. Çalışmanın ikinci kısmında Sakarya Üniversitesinin akademik personel, öğrenci ve idari personelleri olmak üzere toplam 1779 kişiye Radon farkındalığı anket çalışması yapılmış, sonuçlar excel ve C++ programlarında incelenerek istatistiksel verilerle sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
İn the first part of this thesis, the natural radioactivity level have been measured for the spring water samples collected from different locations of city of Sıle-Kandıra- Izmıt in order to provide a radiological risk map. Regarding to this aim, the activity concentrations of 222Rn in the water samples collected from different regions of Sıle-Agva-Kandıra, have been measured by the method“RAD7”. The results of the analysis are: Maximum Radon activity 7,810 Bg/L, minimum Radon activity 0,334 Bg/L. However, the reported values in this study are lower than the levels of action recommended by different world monitoring agencies; US EPA, UNSCEAR, etc. Therefore, we can say that the spring waters does not constitute any health hazard for the life of the people in this region. In the second part of the study, with a total of 1,779 people Radon awareness surveys were carried out, including academic staff, students and administrative staff of Sakarya University. The results were analyzed in excel and C++ programs and statistical results were explained.