Mezgit balıklarında shewanella putrefaciens'in bozulma üzerine etkisi
The spoilage effect of shewanella putrefaciens in whiting fishes
- Tez No: 138281
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF KAYMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Veteriner Hekimliği, Food Hygiene and Technology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
73 ÖZET Mezgit Balıklarında Shewanella putrefaciens'va. Bozulma Üzerine Etkisi Bu çalışma, yeni avlanan mezgit balıklarında farklı muhafaza sıcaklıklarında ve sürelerinde bozulma etkenlerinden S. putrefaciens'in bozulma faktörleri ile olan ilişkisinin deneysel olarak belirlenmesini amaçlamıştır. Balık örnekleri Eylül 2001 - Kasım 2001 tarihleri arasında 6 defa olmak üzere Kocaeli ili Kandıra ilçesi Kefken bölgesinden her defada alman yaklaşık 12 - 15 kg mezgit balığı materyal olarak kullanılmıştır. Bu amaçla S. putrefaciens saptanamayan mezgit balıklan kontrol ve test olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu kendi arasında iki partiye ayrılmıştır: Birinci parti 0 °C'de 9 gün muhafaza edilmiş ve bu süre içinde 1, 3, 5, 7 ve 9. günlerde analizlere tabi tutulmuştur. İkinci parti ise, -35 °C'de şoklama işlemine tabi tutulduktan sonra, -18 °C'de 6 ay süreyle muhafazaya alınmıştır. Test grubu 102 kob/g düzeyinde S. putrefaciens (Ref. No: CİP 80.40, Inst. Pasteur) susu içerecek şekilde kontamine edilerek kontrol grubunda olduğu gibi iki partiye ayrılıp aynı koşullarda muhafazaya alınmıştır. Örnekler, aerob mezofil genel canlı, enterobakteriler, psikrofil mikroorganizmalar, pseudomonaslar, S. putrefaciens varlığı; TMA miktarı ve pH değerleri açısından analizlere alınmıştır. Doğal olarak S. putrefaciens içeren mezgit balıklan aynca incelenmiştir. Balıkların 0 °C'de muhafazalan sırasında 3. günde test grubunda S. putrefaciens ortalama olarak logıo 3.66 kob/g ve TMA miktan 5.59 mg/100g olarak bulunmasına karşın kontrol grubunda S. putrefaciens ortalama olarak saptama sınırının altında (logıo
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY The Spoilage Effect of Shewanella putrefadens in Whiting Fishes This study was aim to determined the relationship between spoiling factors and S putrefadens in fresh whiting fishes at different storage temperatures and periods, by experimental treatment. The fish samples were obtained from Kefken region of Kandıra district in Kocaeli between September 2001 and October 2001. The fishe samples were purchased at six times for each of amount 12-15 kg. The whiting fishes that weren't contaminated by S. putrefadens, were divided into control and test groups. Control group was also divided into two parts, the first of which was stored at 0°C for 9 days. During this period, the sample were analysed at 1st, 3rd 5th, 7th and 9th days of storage. And the second part was stored at -18°C for 6 months after being frozen at -35°C. On the other hand, the test group was also divided into two parts and stored under the same conditions after contaminated by S. putrefadens (Ref. No: CIP80.40, Inst. Pasteur) in the level of 102 cfu/g. The sample was then analysed for total viable count, Enterobactericeae, psycrophilic bacteria, Pseudomonas spp. S. putrefadens, TMA amount and pH level. Whiting fishes contaminated naturally by the S. putrefadens were analysed separately. During the storage of the fishes at 0°C, in the 3rd day of the storage, although 5. putrefadens average level in the test group was detected as logio 3.66 cfu/g and the TMA amount was detected as 5.59 mg/100g, the S. putrefadens average level in the control group was identified under the detectable level (log10