E-ticaret için lojistik yönetiminde yeni trendler
New trends at logistics management for e-commerce
- Tez No: 526678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tezin amacı, e-ticaret için işletilen lojistik süreçlerinin, gelişen teknoloji ve son kullanıcı beklentileri ile zaman içerisinde uğradığı değişim bağlamında incelenmesidir. Perakende alışveriş alışkanlığının yerini alan e-ticaret alışveriş alışkanlığı beraberinde yeni ihtiyaçlar doğurmuştur. Son kullanıcı beklentileri ile oluşan ihtiyaçlar e-ticaret hizmeti veren firmaların lojistik süreçlerinde köklü değişiklikler yapması gerekliliğini doğurmuştur. E-ticaret için lojistik süreçler ürün tedariğinden başlayıp, e-ticaret alışverişi tamamlandıktan sonra (ödeme gerçekleştikten sonra) ürünlerin son kullanıcıya ulaştırılmasını ve aynı zamanda son kullanıcıların beğenmediği ürünleri iade etmek için e-ticaret firmalarının belirttikleri adreslere ürünleri göndermesi yani tersine lojistik haraketi ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examination of changes in logistics process within the context of tecnological progress and end user expectations. E-commerce shopping habit, which takes the place of retail shopping habit, has created new needs. The needs which are created by end-user expectations have necessary fundamental changes in the logistics processes of e-commerce logistics service providers. The logistics process for e-commerce starts with the product supply. After then the e-commerce shopping is completed (after the payment has been made.) The products are delivered to the end-user. The logistics process finishes when the end user dislikes the products which they sent back items (return logistics or reserve logistics)