Dijital iletişim teknolojisinde görüntülü haberin anlatısı
Digital communication technology news video story
  1. Tez No: 526685
  2. Yazar: PINAR KARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yaşadığımız çağa damgasını vuran dijital teknoloji, pek çok alanı olduğu gibi haberi de dönüştürmektedir. Görsel ve yazı öncelikli bu yeni anlatı, pek çok değişikliği bünyesinde barındırmaktadır. Bu çalışmada küreselleşme ve teknolojik yöndeşmenin haber formatı ve anlatısı üzerindeki estetik, etik, söylem, içerik ve biçim yönü baz alınmıştır. Televizyon haberciliği ile dijital video habercilik arasındaki fark ve benzerliklerin araştırılması, dijital video haber sitelerinin mobil video özelinde kendine özgü üretim ve sunuş biçiminin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this age, digital technology which provides revolution in our lives, transforms news in the world, too. This new narrative which has priority on visuality and writing has many variations. In this study, the aesthetic, ethical, discourse, content and form directions on the news format and narrative of globalization and technological direction are taken basis. It is aimed to investigate the differrences and similarities between television news and digital video news reporting, and to determine the specific production and presentation format of digital video news sites in particularly for mobile video.