Paracentrotus lividus (Lamarck, 1816) embriyoları üzerine alpha-cypermethrinin toksik etkileri
Toxic effects of alpha-cypermethrin on Paracentrotus lividus (Lamarck, 1816) embryos
- Tez No: 526684
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL HAYRETDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada; çevresel koşulların değişimine duyarlı, hızlı ve belirgin cevap vermeleri nedeniyle ekotoksikoloji çalışmalarında sıkça kullanılan bir model organizma olan deniz kestanesi Paracentrotus lividus (Lamarck, 1816) örneklerinin erken gelişimi üzerine alpha-cypermethrinin embriyotoksik etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçla laboratuvar ortamında, P. lividus embriyoları, fertilizasyondan 20 dakika sonra pluteus evresine kadar (48-72 saat) 6 farklı konsantrasyonda alpha-cypermethrine (0,1; 0,2; 0,4; 0,8; 1,6; 3,2 µg/L) maruz bırakılmıştır. Uygun şartlar altında embriyoların gelişimi sağlanıp larval aşamaya ulaştığında her gruptan rastgele 100 larva ışık mikroskobunda sayılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler; normal birey, iskelet deformasyonu ve gelişim geriliği gösteren bireylerin frekansı temel alınarak yapılmıştır. Alpha-cypermethrinin pluteus evresi sonundaki EC50 değeri 0,4137 µg/L (0,3481 - 0,4969) olarak hesaplanmıştır. Embriyonik değerlendirmeler sonucunda elde edilen verilere bakıldığında; ilk konsantrasyondan itibaren kontrol gruplarına oranla iskelet bozukluklarına sahip pluteus sayısında önemli bir artış gözlenirken, yüksek konsantrasyonların bölünmeyi engelleyerek embriyoların erken safhalarda (blastula, gastrula) gelişiminin durmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak; uygulanan dozlardaki alpha-cypermethrinin, erken embriyonik gelişim üzerine olumsuz etki gösterdiğini, bu durumun hem embriyotoksisite hem de ekotoksikolojik açıdan önem arz ettiğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this study; it was aimed toreveal the ebriototoxic effects of alpha-cypermethrin on the early development of the sea urchin Paracentrotus lividus (Lamarck, 1816), a model organism which is frequently used in ecotoxicological studies because of its sensitive and rapid response to changes in environmental conditions. For this purpose, Paracentrotus lividus embryos were exposed to 6 different concentrations of alpha-cypermethrin (0.1, 0.2, 0.4, 0.8, 1.6, 3.2 μg/L). 20 minutes after fertilization pluteus term (48-72 hours). When embryonic development was achieved and larval stage reached, 100 larvae from each group were counted under a light microscope. Samples were examined based on frequenies normal, skeletal deformations and growth retardation of the inviduals. The EC50 value of alpha-cypermethrin a of the pluteus phase, was calculated as 0.4137 μg/L (0.3481-0.4969). When we look at the data obtained as a result of embryonic evaluations, it has been found that; the high concentrations cause embryos that are in the early stages (blastula, gastrula) to stop developing by inhibiting the division process while it is seen that from the initial concentration there is a significant increase in the number of skeletal pluteus compared to the control groups. As a result; it is possible to say that alpha-cypermethrin in the applied doses has an adverse effect on early embryonic development, which is important both in terms of embryotoxicity and ecotoxicology.