Yağlı güreş folkloru (Antalya ili örneğinde)
Oil wrestling folklore in Antalya province
  1. Tez No: 526695
  2. Yazar: MURAT ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜNSAL YILMAZ YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Folklor; bir ülkenin, bir bölgenin, bir milletin tüm yaşamını kapsayan maddi ve manevi ögelerini, ortak kaygılarını, davranışlarını, becerilerini, gelenek ve göreneklerini inceleyen bilim dalıdır. Günümüzde folklor, halkbilimi olarak da adlandırılmaktadır. Halk bilimi, diğer bilim dallarıyla da yakın ilişkilidir. Bundan dolayı halk bilimi, diğer bilimlerin veya başka ülkelerin halk bilimsel bulgu ve araştırma metotlarından da faydalanmaktadır. Folklor, ilk defa 1846 yılında İngiliz bilimci William J. Thomas tarafından kullanıldı. Bu tarihten önce halk bilimi, bir bilim dalı olarak görülmüyordu. Daha çok başka bilim dalları içinde yer alan bir unsur olarak inceleniyordu. Çalışmamızda, Antalya ilinde yapılan geleneksel sporlardan olan yağlı güreşi, halk bilimsel açıdan incelemeye çalıştık. Antalya'nın farklı ilçelerinden temas kurduğumuz 52 kişiyle görüntülü derleme çalışması yaparak elde ettiğimiz bulgular ışığında Antalya ilinde yapılan güreşler hakkında tezimizi hazırladık. Çalışmamızın birinci kısmında halk bilimsel öge olan sporu, birçok anlamı olan ama kesin bir anlamı olmayan kültür dairesi içindeki yeri ve ilişkisiyle beraber Türklerin sahip olduğu spor kültürünü inceledik. Çalışmamızın ikinci kısmında genel olarak güreş sporunun tarihini, Türklerin güreş spor tarihini ve geleneksel olarak yapılan güreşleri inceledik. Çalışmamızın üçüncü kısmında Antalya ilinde yapılan geleneksel güreşlerden tezimizi oluşturan yağlı güreş kısmını tüm maddi ve manevi kültür ögeleri ile ele almış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Folklore is the branch of science that studies material and moral elements, common concerns, behaviours, skills, customs and traditions which cover the whole life of a country, region and nation. Folklore is closely related to other branches of science. Therefore, folklore benefits from folkloric findings and research methods of other sciences or countries. Folklore was first used by the British scientist William J. Thomas in 1846. Before that date, folklore was not regarded as a branch of science. It was examined as an element in other branches of science. In our study, we tried to analyze oil wrestling, one of the traditional sports performed in Antalya, in folkloric terms. We prepared our thesis on oil wrestling performed in Antalya in the light of findings we obtained through video compilation study we conducted with 52 people from different counties of Antalya. In the first part of our study, we examined sports which is a folkloric element, the sports culture of Turkish people together with its place within and relation with the culture that has a lot of meanings but not a definite one. In the second part of our study, we examined the history of wrestling, history of Turkish wrestling and traditional wrestling, in general. In the third part of our study, we handled oil wrestling among the types of traditional wrestling performed in Antalya which formed the main part of our study, together with all material and moral cultural elements.