5237 sayılı Türk Ceza Kanununda bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu
Turkish Criminal Law code n. 5237 information systems to prevent, disrupt, destroy or modify data crime
  1. Tez No: 526694
  2. Yazar: BARIŞ EMRE ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SOYASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bilişim sistemleri ekonomi, sağlık, eğitim, bilimsel araştırmalar, savunma, idare gibi hayatımızın birçok alanında etkin bir rol oynamaktadır. Günümüzde hemen hemen tüm devlet kurumları, bankalar ve ticari işletmeler bütün iş ve işlemlerini bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle gerçekleştirmektedir. Vazgeçilemez hale gelen bilişim sistemlerinin, geçici süreyle de olsa çalışamaması büyük zararlara neden olabilmektedir. Özellikle çok iyi bir şekilde üretilmiş olan zarar verici yazılımlar ile pek çok kamu kurumunun işleyemez hale getirilebilmesi mümkün olduğu gibi şirketlerin ticaret yapması da engellenebilmektedir. Yasa koyucu bu gibi yıkıcı etkileri olan eylemleri düzenleme altına alarak, bir nebze de olsa ortaya çıkabilecek zararların önüne geçmek istemiştir. Atfedilen bu önem dolayısıyla çalışmamızda, Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IT systems, economy, health, education, scientific research, defense, plays an active role in many areas of our lives such as administration. Nowadays, almost all government institutions, banks and commercial enterprises carries out all the work and operations through the use of information systems. The inability to work indispensable informatics systems, even temporarily, can cause great losses. Particularly damaging software with many companies as possible to make the public institutions can not handle is also prevented from doing business.The legislator regulated by the devastating effects of such actions, he wanted to prevent any damage that may occur to some extent. Because of the importance of attribution, we have studied“Blocking the Information System”,“Destruction, Destroying Data”or“Modification Crimes”.