Oğuz Kağan arketipsel liderlik programının (OKALP) etkililiği
Oğuz Kağan archetypal leadership program (OKALP) effectiveness
  1. Tez No: 526701
  2. Yazar: ONUR YILMAZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KONAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, Oğuz Kağan Arketipsel Liderlik Eğitimi Programının (OKALP), Kocaeli ilinin, Gebze ilçesinde ki bir meslek lisesinde dokuzuncu sınıfa devam eden erkek öğrencilerin yaşam becerileri üzerine etkisini sınamaktır. Öncelikle araştırmacı tarafından alan yazın taraması yapılmış, uzman görüşleri alınarak amaca uygun program geliştirilmiştir. Program 15 oturumdan oluşmaktadır. Program öncesi ve sonrasında Liderlik Becerisi Ölçeği ve Denetim Odağı ölçeği uygulanmıştır. Bu araştırmada ön test - son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında, Kocaeli Gebze deki bir meslek lisesinin dokuzuncu sınıfa devam eden 24 erkek öğrencisidir. Grupları eşleştirmek için Raven Prograsive Matrics testi uygulanıp grup eşleştirme yapılmıştır. Araştırma sonucunda eğitim programının, liderlik becerileri üzerinde etkili bir program olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to test the effect of Oğuz Kağan archetypical Leadership training program on Leadership abilities of 9th grade male students attending to a Vocational High Scholl. First of all, field review of literature was conducted by the research and then the expedient expert opinions. Program consists of 15 seconds. Leadership Ability Scale and Supervision Focal Scale were carried out before and after the program. The pre-testing, the proof positive and the quasi-experimental design with a control group was used in this research as a technique of gathering information. The study group is the 24 male students who attend to 9th grade in Kocaeli Gebze Vocational High School in 2017-2018 Training Year Raven Progressive matrices Test was applied in order to match the groups and then group matching was done. As the result of the research, it can be said that the training program is an effective program on Leadership abilities.