Avnî Divanı'nda Türkçe birleşik fiillerin ve birleşik isimlerin tespiti
Divan-i Sultan Mehmet Turkish united verb Turkish united name
  1. Tez No: 526700
  2. Yazar: DERYA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada 1432-1481 yılları arasında yaşamış olan Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet'in kendi kalemiyle yazdığı şiirlerini bir araya getirdiği Divan-ı Sultan Mehmet incelenmiştir. Bu inceleme; Klasik Türk Edebiyatı dönemini kapsadığı için Fatih Divanı'nda dönemin dil özellikleri belirlendi. Divanın yazıldığı dönemde kuruluş aşamalarını tamamlamış bir beyliğin yükselme dönemine İstanbul'un fethiyle geçmesi ve bu geçişte Türkçe unsurların durumu tespit edilmiştir. Klasik Türk Edebiyatı döneminde Türkçe birleşik isimler ve Türkçe birleşik fiillerin nasıl kullanıldığı; güçlü bir etkisi bulunan Arapça ve Farsça karşısında Türk dilinin durumunu belirlemek yine araştırmanın kapsamı içerisindedir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet döneminin siyasi, askeri, kültürel ve sanatsal yönleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ottoman ruler who lived between the years 1432-1481 in this study Fatih Sultan Mehmet sofas that together the poems written by his pen-i Sultan Mehmet was examined. This review language features of the period covered by the Fatih court fort the classical Turkish literatüre of the period eas determined. The Court's written in the period to pass through the conquest of İstanbul and Turkish elements in the case of these transitions were determined. How to use a strong influence of classical Turkish literatüre during the turkish compound nouns and verbs Turkish located opposite to determine the status of the Turkish language is Arabic and Persian still within the scope of the investigation. In addition, the Fatih Sultan Mehmet period of political, military, cultural and artistic aspects are given information about.