Evli kadınlarda aile içi şiddet ile evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between domestic violence, marital satisfaction and psychological well-being in married women
- Tez No: 526704
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı evli kadınlarda evlilik doyumu, psikolojik iyi oluş ve aile içi şiddet seviyeleri arasındaki ilişkilerin elverişli örneklem yöntemiyle incelenmesidir. Bu amaçla araştırmanın evrenini Türkiye'nin batısında bulunan fakat küçük bir ilçesi olması nedeniyle de merak uyandıran Muğla'nın Bodrum ilçesinde yaşayan 100 evli kadın oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Evlilik Doyumu Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Aile İçi Şiddet Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki-Kare Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kadınların algıladıkları evlilik doyumu düzeylerinin yaşa, eğitim durumuna, evlilikten önceki tanışıklık süresine, evlenme biçimine, çocuk sahipliğine farklılık göstermediği; fakat yaşanılan yere, evlilik süresine, çocuk sayısına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Kadınların psikolojik iyi oluş düzeylerinin yaşa, eğitim durumuna, evlilik süresine, evlilikten önceki tanışıklık süresine, evlenme biçimine, çocuk sahipliğine, çocuk sayısına göre farklılık göstermediği fakat yaşanılan yere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Kadınların yaşadıkları aile içi şiddet düzeylerinin yaşa, yaşanılan yere, evlilikten önceki tanışıklık süresine, evlenme biçimine, çocuk sahipliğine göre farklılık göstermediği fakat eğitim durumuna, evlilik süresine, çocuk sayısına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between marital satisfaction, psychological well-being and domestic violence levels in married women with convenience sampling. Therefore, the sample of this research is consist of 100 married women who live in Bodrum. Bodrum is a small but compelling town which belongs to the city Muğla in western Turkey. Socio-Demographic Information Form, Marital Satisfaction Scale, Psychological Well-Being Scale and Domestic Violence Scale were used to collect the data. Chi-square test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearman correlation analysis were used in the analysis of the data. As a result of the research, it was determined that marital satisfaction levels perceived by women do not differ according to age, educational status, friendship duration till marriage, marriage style and having child but differ according to place where they live, duration of marriage and number of children. It was determined that the psychological well-being levels of the women do not differ according to age, educational status, duration of marriage, friendship duration till marriage, marriage style, child ownership, number of children but differ according to the place where they live. It was determined that the level of domestic violence experienced by women do not differ according to age, place where they live, friendship duration till marriage, marriage style, child ownership but education, duration of marriage, number of children.