Çalışan kadınlar ve ev içi emek veren kadınların evlilik doyumu ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişki
The relationship between marriage satisfaction and psychological symptoms of working women and women who work in the home
- Tez No: 763664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Toplumsal ve ekonomik şartların günümüzde değişmesi ile beraber kadınların iş hayatında aktif rol aldığı ve statüsü yüksek işlerde yer aldığı görülmektedir. Kadınların evin dışında da iş hayatında aktif rol alması, toplumsal yaşama katkı sağlamasının yanında, ruhsal yönden farklılıkların olması düşünülmektedir. Bu çalışma, çalışan evli kadınların ve ev içi emek veren kadınların evlilik doyumu ile psikolojik belirtileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu Uşak ilinde ikamet eden, 235 çalışan ve 122 çalışmayan olmak üzere toplam 357 kadın oluşturmuştur. Verileri toplamak amacıyla Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Evlilik Uyum Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 20.00 programı aracılığıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların, %65.8 çalışan ve %34.2 çalışmayandır. Kadınların %38.4'i yaşamının büyük bölümünü büyükşehirde, %42.3'ü şehirde, %11.5'i ilçede, %7.8'i köyde geçirmiştir. Katılımcıların %10.6'sı ilkokul mezunu, %9.5'i ortaokul, %35.3'ü lise, %38.4'ü üniversite ve %6.2'si yüksek lisans ve üstü mezunudur. Çalışmaya katılan kadınların %80.4'ünün psikiyatrik tanısı yoktur. Katılımcıların %89.9'u eşiyle akraba değildir. Çalışmaya katılan bireylerin%75.1'i çocuk sahibi, %24.9'unun ise çocuğu yoktur. Çalışmaya katılan bireylerin %39.8'i eş şiddetine maruz kalmakta, %60.2'si maruz kalmamaktadır. Elde edilen bulgulara göre fobik anksiyete ve kişiler arası duyarlılık değişkenleri ile yaşamın büyük çoğunluğunun geçtiği yer arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p>0.05). Çalışan kadınların depresyon puanları ev içi emek veren kadınların puanlarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma sonuçlarına göre çalışan kadınların depresyon düzeylerini artıran nedenin iş hayatındaki yaşanan olaylar olabileceği ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Aile içi şiddet ve çocuk sahibi olma değişkenleri ile evlilik uyumu arasında ise, anlamlı bir farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Evlilik doyumu ve psikolojik belirtilerin eğitim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
With the change in social and economic conditions today, it is seen that women take an active role in business life and take part in jobs with high status. It is thought that women take an active role in business life outside the home and contribute to social life, as well as psychological differences. The aim of this study is to examine the relationship between marital satisfaction and psychological symptoms of working married women and women who working home. The study group consisted of a total of 357 women, 235 of whom were employed and 122 of whom were non-working, residing in Uşak. Socio-Demographic Information Form, Marriage Adjustment Scale and Brief Symptom Inventory were used to collect data. The analysis of the data was made using the SPSS 22.00 program. - Of the women participating in the study, 65.8% were employed and 34.2% were non-working women. 38.4% of women spent most of their lives in metropolitan cities, 42.3% in provinces/city, 11.5% in districts and 7.8% in villages. 10.6% of the participants are primary school graduates/literate, 9.5% secondary school, 35.3% high school, 38.4% university and 6.2% graduate or higher. 19.6% of the women participating in the study had a psychiatric diagnosis, while 80.4% of the women did not have a psychiatric diagnosis. 10.1% of the participants were not related to their spouses and 89.9% were not related to their spouses. 75.1% of the individuals participating in the study have children and 24.9% do not have children. 39.8% of the individuals participating in the study are exposed to spousal violence, 60.2% are not.- According to the findings, a significant difference was found between the phobic anxiety and interpersonal sensitivity variables and the place where most of life was spent (p>0.05). It was observed that the depression scores of working women were higher than the scores of women who worked at home. According to the results of the research, it is possible that the reason that increases the depression levels of working women may be the events in business life. In the discussion part, the problems in the business life of women working in a paid job were mentioned. It has been examined in terms of gender roles with examples from the relevant literature. It was observed that there was a significant difference between the variables of domestic violence and having children and marital adjustment. No statistically significant difference was found between marital adjustment, variables of psychological symptoms and educational status. There is a low negative correlation between Marital Adjustment score and Psychological Symptoms (p≤0.01).