Tedarik zinciri entegrasyonunun operasyonel performans üzerindeki etkisi: Somali uluslararası ticaret işletmelerinde bir araştırma
The impact of supply chain integration on operational performance: A reseach of somali international trading enterprises
- Tez No: 526713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERTURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Tedarik zinciri entegrasyonunun etkili bir şekilde uygulanması, tedarik zinciri rekabetçiliğinin ve geliştirilmiş performansın yaratılmasıyla ilişkilidir. Ancak şimdiye kadar Somali'de Tedarik Zinciri Entegrasyonunun başarılı bir şekilde uygulanmasının etkisinin ampirik kısmına çok az dikkat çekilmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, Somali Uluslararası Ticaret İşletmelerinde Tedarik Zinciri entegrasyonunun (tedarikçi, dahili, müşteri ve bilgi), operasyonel performans (esneklik, zaman, kalite ve maliyet) üzerindeki etkisini araştırarak bu boşluğu doldurmaktır. Bu çalışma nedensellik çalışması olarak ele alınmış olup, TZE unsurlarının Somali'deki ihracat ve ithalat şirketlerinin OP'leri üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışmada, 154 farklı uluslararası ticaret şirketinde çalışan yöneticileri incelenmiştir. Ihracat/İthalat sektöründe faaliyet gösteren firmalarda görev yapan 281 yöneticiden anket uygulaması ile veri toplanmıştır. SPSS 21 istatistik programı kullanılarak faktör analizi ve boyutsal gruplamalar için temel bileşenler analizi yapılmıştır. Tanımlayıcı istatistik, korelasyon ve varyans analizi gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Bu çalışmanın temel bulguları, tedarik zinciri entegrasyonunun Somali Uluslararası Ticaret Işletmelerinde operasyonel performans üzerinde güçlü ve pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, ampirik sonuçlar, TZE'nin dört boyutu ve bunlar ile OP arasında güçlü karşılıklı ilişkiler ile etkileşimlerin olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, iç entegrasyonun OP üzerinde en yüksek etkiye sahip olduğunu, ardından müşteri entegrasyonu, sonra tedarikçi entegrasyonu ve en son olarak da bilgi entegrasyonu olduğunu göstermiştir. Ampirik araştırma sonuçları, Tedarik Zinciri Entegrasyonunun boyutları ile şirket operasyonel performansı arasında bir ilişki bulunduğunu göstermektedir. Mogadişu Bölgesi'nde ithalat ve ihracat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin tedarik zinciri yönetimi uygulamaları performanslarına anlamlı katkı sağlamaktadır. Son olarak, mevcut çalışma, birbiriyle sıkı sıkıya bağlı oldukları ve hepsi de OP'yi olumlu yönde etkiledikleri için TZE'nın dört boyutununu birlikte geliştirmeyi önermektedir.
Özet (Çeviri)
The effective implementation of supply chain integration is commonly associated with the creation of supply chain competitiveness and enhanced performance. However, very little attention has, thus far, been given to the empirical investigation of the influence of the successful implementation of supply chain integration on operational performance in Somalia. The aim of this study is to evaluate the impact of Supply Chain Integration (supplier, internal, customer and information) on operational performance (flexibility, time, quality and cost) at the Somali international trading enterprises. The current study is considered as a causality study, it investigates the effect of SCI elements on OP of the export and import companies in Somalia. The study surveyed managers working at 154 international trading companies, and by means of a questionnaire, 281 managers have collected a data. A principal component analysis was performed for factor reduction and dimensional groupings using SPSS 21 software. Statistical techniques such as descriptive statistics, correlation, and variance analyses were employed. The principal finding of this study reveals that supply chain integration has a strong positive and significant influence on the operational performance at the Somali international trading enterprises. Furthermore, empirical results indicated that there are strong inter-relationships and interactions among the four dimensions of SCI and between them and OP. finally, results indicated that the internal integration was having the highest effect on OP, followed by customer integration then supplier integration, and lastly information integration. The results of this thesis draw conclusions from an empirical investigation showing that the purposed relationship among supply chain integration (dimensions) and operational performances does exist, and in the case of Mogadishu Region import and export companies implement supply chain integration that is a significant contributor to the company's performance. In conclusion, the current study recommends improving the four dimensions of the Supply Chain Integration, because they are strongly interrelated and all positive affect the OP.