Tekstil ve moda tasarımı açısından sürdürülebilirlik
In term of sustainability in textile and fashion design
  1. Tez No: 526714
  2. Yazar: HÜLYA AZAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bugün dünya nüfusu, özellikle geçtiğimiz yüzyıl boyunca yaygınlaşan endüstriyel ve ekonomik uygulamaların neden olduğu çok önemli sorunlarla karşı karşıyadır. Dünya kaynaklarının şu anki oranları ve miktarlarıyla tüketimine devam edilmesi halinde, önümüzdeki nesillerin insanca ve sürdürülebilir bir yaşama sahip olma şanslarının olmayacağı açıktır. Önümüzdeki yıllar içinde, toplumların artan nüfusun gereksinimlerine yanıt verebilmeleri ve sürdürülebilir bir yaşam sağlayabilmeleri için yeni stratejiler geliştirilmesi kaçınılmazdır. Önemli bir endüstri kolu olan tekstil ve moda endüstrisi de tasarım, üretim, kullanım ve atık değerlendirme süreçlerinde sürdürülebilir çözümler üretmek zorundadır.
Özet (Çeviri)
Today, humanity is facing a number of serious problems caused by the industrial and economic practices which have been prevalent particularly during the last hundred years. It is obvious that future generations will have unprecedented challanges to have humanly and sustainable life if natural sources of earth keep up being consumed at the same amounts and ratios they are being today. In the next decades, it is unquestionable that societies have to develop new strategies to achieve a sustainable life. Textiles and fashion sector, being an important industry, has to develop sustainable solutions for design, production, consumption and waste management processes, as well.