Lise öğrencilerinin anne baba tutum algıları ile kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
A study on correlation between parental attitude perceptions and anxiety levels of high school students with regard to different variables
  1. Tez No: 526729
  2. Yazar: KÜBRANUR ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada Malatya ili sınırları içerisindeki farklı liselerde eğitim görmekte olan 9. ve 12. sınıf lise öğrencilerinin durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile anne baba tutumları arasındaki ilişki ve sosyodemografik değişkenlerin kaygı düzeyleri ile algılanan anne baba tutumları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmada 358 lise öğrencisine Kişisel Bilgi Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ile Anne Baba Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Veriler normal dağılım gösteren ikili değişkenler için t-testi, normal dağılım gösteren ikiden fazla değişkenler için ANOVA analizi, hangi gruplar arasında farklılık olduğunu belirlemek için LSD testi, sürekli ve durumluk kaygı ile anne baba (demokratik, koruyucu ve otoriter) tutumlarını değerlendirme düzeyleri arasında ilişkinin olup olmadığını ve yönünü belirlemek için Pearson Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Cinsiyet, yaş ve sınıf değişkenlerine göre durumluk ve kaygı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. Kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre sürekli kaygı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. 16 yaş ve üzerindeki öğrencilerin durumluk kaygı düzeyleri 15 yaşındaki öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur. 12. sınıftaki öğrencilerin 9. sınıftaki öğrencilere göre durumluk kaygı düzeyleri daha yüksek çıkmıştır. Cinsiyet, yaş, sınıf kademesi, annenin çalışma durumuna göre algılanan anne baba tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. Kız öğrenciler anne ve babasında demokratik tutumu daha fazla algılarken, erkek öğrenciler koruyucu ve otoriter tutumları daha fazla algılamışlardır. 15 yaşındaki öğrenciler anne ve babasını daha fazla demokratik tutumda algılarken, 16 yaş ve üstündeki öğrenciler anne ve babasını daha fazla otoriter algılamışlardır. 9. sınıftaki öğrenciler anne babasını daha fazla demokratik tutumda algılarken, 12. sınıftaki öğrenciler anne ve babasını daha fazla otoriter tutumda algılamıştır. Burs alan öğrenciler anne ve babasını daha fazla koruyucu tutumda algılamışlardır. Çalışmayan anneye sahip öğrenciler çalışan anneye sahip öğrencilere göre annesini daha fazla koruyucu tutumda algılamışlardır. Babanın çalışma durumuna göre algılanan anne baba tutumlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile algılanan anne baba tutumları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Demokratik tutum ile durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasında negatif yönde, koruyucu ve otoriter tutum ile durumluk ve sürekli kaygı düzeyleri arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, it has been examined the relation between situational and permanent anxiety levels of 9th and 12th class students from different high schools and parental attitudes and other relevant variables. In this study, Personal Information Questionnaire and the State and Trait Anxiety Inventory along the with the Parental Attitude Scale have been conducted to 358 high school students. We have carried out T-test for normally distributed binary variables, ANOVA analysis for normally distributed multiple variables, the LSD test to determine which groups have differences among themselves, and finally the Pearson Correlation Analysis to find whether a correlation exists between the state and trait anxiety levels and parental attitudes (democratic, protective and authoritarian) assessment levels, and if it does so, its direction. It was seen that there are statistically significant differences in state and trait anxiety levels according to variables of sex, age and class level. The permanent anxiety level of female students has been found higher than of male students. The situational anxiety levels of 16 years old and older students have been found higher than of 15 years old students. The situational anxiety levels of 12th class students have been resulted higher than of 9th class students. It was seen that there are statistically significant differences in perceived parental attitudes according to sex, age, class level and mother's working status. While the female students perceive mostly democratic attitude in their parents, the male students on the contrary perceive more protective and authoritarian attitude. While 15 years old students perceive their parents as mostly democratic, 16 years old and older ones perceive their parents as more authoritarian. While 9th class students perceive their parents in mostly democratic attitude, 12th class students perceive their parents mostly in authoritarian attitude. The students who have nonworking mothers perceive them as protective attitude when compared to those who have working mothers. There has been found no statistically significant difference in parental attitudes in terms of father's working status. It has been found that there is a significant correlation between the state and trait anxiety levels and the perceived parental attitudes. There is negative relation between the democratic attitude and the anxiety levels, but the positive relation between the protective and authoritarian attitudes and anxiety levels.