Hüseyin Nihal Atsız'da kimlik kültür eğitim kavramları
Identity culture education concept in Hüseyin Nihal Atsiz
  1. Tez No: 526747
  2. Yazar: SÜMERYA GÜNTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN ZABUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hüseyin Nihal Atsız, 12 Ocak 1905 yılında İstanbul'da asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Onun yaşadığı yıllar Türk siyasi hayatı açısından karışıklıkların yoğun olduğu yıllardır. Bir imparatorluğun yıkımına ve yeni bir rejim ve devletin doğuşuna tanıklık etmiştir. Osmanlı kimliğinden sıyrılıp Türk kimliğinin ön plana çıkarılmaya çalışıldığı yıllarda Türk kimliğinin savunucusu olmuştur. 1930 yıllarda ivme kazanan Türkçülük fikrinin Ziya Gökalp'tan sonra en önemli savunucusu ve önderi olmuştur. Onu diğer düşünürlerden ayıran yönü ise savunduğu bu fikir sadece düşün dünyasında değil hayatının her alanında etkili olmuştur. Bir çok gazetede dönemin siyasi, kültürel ya da ahlaki konuları ile ilgili makaleler yazmıştır. Yazıların genel çerçevesini Türk kimliği ve kültürü olmuştur. Romanları, şiir kitabı, akademik incelemeleri olan çok yönlü bir düşünürdür. Yayın hayatında da aktif olmuş ve çeşitli şekilde dergiler çıkarmıştır. Türk kimliğini Osmanlı'dan soyutlayan, üstün, yetkin, ahlaklı bir toplum düşleyen Hüseyin Nihal Atsız, arkasında fikirlerinin savunucusu birçok genç bırakıp 1975 yılında vefat etmiştir.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Nihal Atsiz came to the world as a child of a military family in Istanbul on January 12, 1905. His years have been a period of intense confusion in terms of Turkish political life. He witnessed the destruction of an empire and the emergence of a new regime and state. In the years when the Ottoman identity has been stripped off and the Turkish identity has been tried to be brought to the forefront, it has been the advocate of the Turkish identity. It became the most important advocate and leader after Ziya Gökalp's idea of Turkism which gained momentum in the 1930s. What distinguishes him from other thinkers is that this idea, which he advocated, has not only been influential in the world of thought but in all areas of his life. The general framework of the writings has been Turkish identity and culture. He has been active in publishing life and has published magazines in various ways. Hüseyin Nihal Atsız, who discovers the Turkish identity from the Ottoman Empire, a superior, competent, moral society, has passed away in 1975, leaving behind many defenders of his ideas.