Strategies for salving reading comprehension
- Tez No: 52676
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLER ÜLKÜ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
i i i ÖZET Dil, düşünce ve kültür arasındaki yakın bir ilişki olduğu fikri yabancı dil öğretimi alanında yeni bir ufuk açmıştır. Bu yüzden yirminci yüzyılın ikinci yarısında, ilgi alanı sadece dilbilimsel sistemlerden ayrılarak dilin sosyo-di İbi 1 imsel ve sosyo-kül türel özelliklerine kaymaya başlamıştır. Kültürün dil öğretiminde artan önemi dil öğretmenlerini kültür adına ne öğreteceklerine karar vermeye itmiştir. Bu noktada, sadece dil öğretmenleri değil antropologlar ve sosyologlar da kendi mesl ekdaşl ar ını n çoğu tarafından kabul edilecek bir tanım bulmakta zorlanmaktadırlar. Ancak, bu çalışmada, yabancı dil eğitiminde kültür belli bir grubun yaşayış şekli olarak kabul edi 1 di. Dil eğitim programlarının hedef dilin, hem dil hem de kültür öğelerini içermeleri kaçınılmazdır. Bunun sebebi en basit görülen yazıların bile hedef dilin kültürel yönlerini göstermesidir. Bu çalışma Türk öğrencilerin ingilizce'nin kültürel öğelerinin çoğunu öğrenmeleri gerektiğini ileri sürmemektedir. Bu öğeler sadece öğrencilerin ihtiyaçları ve ingilizce'yi öğrenmeye çalıştıkları düzeyin yanı sıra ulusal Eğitim politikası ile de belirlenmektedir.TV Bu çalışma hedef dilin konuşulduğu topluma ait bazı bilgilerin olmamasından kaynaklanan zorluklan aşma yöntemleriyle ilgilenmektedir. Bu yöntemler bilişsel stratejilerin yanı sıra metinsel ve bag"lamsal stratejileri içermektedir. Bu stratejileri kullanarak, yazılı metnin anlaşılması için gerekli olan bazı kültürel bilgilerin eksikliğinden kaynaklanan iletişim boşluğunu doldurabilirler. Burada bahsedilmesi gereken en Önemli nokta, öğrencilerin gerçekten ihtiyaç duydukları şey hedef kültürün tüm yönlerini öğrenmek değil -- ki bu gereksiz değilse en azından imkansızdır -- kültürle bağlantılı parçaları okumak için uygun stratejileri öğrenmektir. Öğrencilerin bu stratejilerden birini veya bir kaçını kullanarak, gerçek anlamını bilmedikleri yeni bir kültürel bilgi içeren bir parçayı anlayabildikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The idea that language, thought and culture has a close relation has opened a new horizon in foreign language teaching profession. Therefore, the point of consideration has shifted from the teaching of a purely linguistic system to a socio-! inguistic and/or cultural system in the second half of the twentieth century. The increasing importance of culture in language teaching has led the language teachers to decide what to teach for the sake of culture. At this point not only the language teachers but also anthropologists and sociologists are helpless to find a definition accepted by the majority of even their own colleagues. However, in this study, culture in foreign language teaching is regarded as the way-of-life of a particular group. It is inevitable that the language teaching programs cover both language criteria and culture criteria of the target language. This is because of the fact that even the seemingly simplest texts cover the cultural aspects of the target language. The present study is not in a position to claim that Turkish learners of English should be made to know a wide range of cultural aspects of English. Such aspects can only be determined by the needs of the students and the level of English they try to learn as well as the National EducationT 1 pol icy. This study deals with some strategies to overcome the difficulty resulting from lack of information on some cultural aspects of the target language community. These methods include textual and contextual strategies as well as cognitive strategies. By using these strategies, students can fill in the communication gaps due to lack of necessary cultural knowledge for comprehension of the written text. The most important point to mention here is that what the student really needs is not to learn all the facets of the target culture -- which is at least impossible if not unnecessary - but to learn the proper strategies for reading comprehension. It is ascertained that students can understand a text which carries an unfamiliar cultural information whose real meaning they do not know when they properly use one or some of these strategies.