Türkiye'de tarım kredi kooperatifleri sistemi finans yapısı analizi ve değerlendirmesi
  1. Tez No: 52677
  2. Yazar: AYHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İlk uygulamasını 1863 yılında Mithat Paşa tarafından kurulan Memleket sandıklarında bulan ve 1935 yılında şimdiki ismini alan Tarım Kredi Kooperatifleri'nin mevcut durumu ve son on yıllık dönemdeki finansal performansı ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'de geniş bir coğrafi alana dağılmış olan Tarım kredi kooperatiflerinin yaklaşık 30 trilyon TL. tutarındaki kaynaklarının 10 trilyon TL. sini özkaynaklar oluşturmaktadır. Bu kadar güçlü bir ekonomik sistemin özellikle finans yapısı ve finansal performansının analizi ve değerlendirilmesi çalışmada esas alınmıştır. Bu doğrultuda sistemin örgütsel yapısı paralelinde, Tarım kredi kooperatifleri Merkez Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Bölge Birlikleri ve Birim tarım kredi Kooperatifleri ayrı ayrı analiz ve değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Finansal analizde oran analiz tekniği kullanılmış olup, bilanço oranları, gelir tablosu oranları ve karışık oranlar tebit edilmiştir. Bu oranların sonuçlarıda bilanço analizleri ve gelir tablosu analizleri başlıkları altında; merkez birliği, bölge birlikleri ve birim kooperatifler için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Sistemin bilançoları ve gelir-gider tabloları üzerinde yapmış olduğumuz analizlerde merkez birliğinin güçlü bir finans yapısına sahip, bölge birliklerinin de finansal açıdan kredi kendine yeterli olduğu, birim tarım kredi kooperatiflerin ise özellikle dış kaynaklı finansmanlarla çalıştığı11 görülmektedir. Dolayısıyla asıl finans problemi birim tarım kredi kooperatiflerinde yaşanmaktadır. Ancak özelleştirme çalışmaları dahilinde; Tarım Kredi Kooperatifleri sisteminin tek dış finans kaynağı olan T.C. Ziraat Bankası'nın bu desteğini çekmesi halinde sistem finans sıkıntısına girebilir. Bu nedenle sistem kendine yeter kaynağı sağlamak için yeni düzenlemeler yapmak durumundadır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin de kooperatif sistemlerinin bu düzenlemelerine paralel olarak gerekli kanuni mevzuatlar çıkararak kooperatiflerin gelişmesine ve hatta tek çatı altında toplanmasına yardımcı olması ve tarımsal alanda faaliyet gösteren bankaların kooperatifler bankası çatısı altında birleştirilmesi, özellikle T.C.Z.B.'nın bu çatının tavanını oluşturacak amaçlara yöneltilmesi veya kooperatif bankalarının kuruluşunu desteklemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY It was found by Mithat Paşa in 1863 as“Country Chests=Memleket Sandıkları”and later, in 1935 the name,“Acricultural Credit Cooperatives”, was given to it. This system tried to put forward it's financial performance of today as well as of the period of last ten years. According to the analysis which we have done on the system's balance sheets and income-output charts, it was seen that the Central Union has a strong financial background, the Regional Unions are financially substancial by themselves and the Unit Agricultural Credit Cooperatives especially work with external financed projects. As included in the specialization processes, if the T.C. Ziraat Bank that is the Agricultural Credit Cooperatives financial resource, takes back it's support, the system may force with financial problems. For this reason, the system must make some revisions in order to supply sufficient resources. The Turkish Government should help by making the necessary legislations parallel to the cooperatives revisions and by supporting the establishment of cooperative banks.