Çalışanların iş tatmini ve örgütsel bağlılığın örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkileri üzerine bir araştırma
A research on the impact of employee job satisfaction and organizational commitment on organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 526772
  2. Yazar: TUĞBA KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Örgütler içerisinde bilgiyi ortaya koyan, algılayan, kabul eden, kullanan ve başka bireyler ile paylaşan temel faktör insan faktörüdür. Bugün ki örgütler için nitelik, inovasyon, rekabet gibi konular içerisinde kazanılacak başarı, bilgiler ile kendini donatmış kaliteli personellerle olası olabileceğinden, söz konusu tarzdaki personellerin örgüt içerisine dâhil edilmesi, bireysel yapılanmalarına imkân sağlanması ve örgüt içerisinde varlık göstermeyi sürdürme konusunda ikna edilmeleri bahsi geçen örgütler için büyük önem teşkil etmektedir. Örgüte olan bağlılığı sağlayabilmek için örgütlerin bünyelerinde bulundurdukları personelleri, devamlı olarak denetlenmesi gereken maliyet faktörü şeklinde düşünme algısından uzaklaşarak; görev, yetki, sorumluluk, özgürlük ve otonomi sahaları sunulabilecek, yatırım yapılabilecek önem teşkil eden birer değer olarak görmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda örgütlerin başarı elde edebilmeleri için bağlılıklarından emin olunan bir işgücü profilinin oluşturulması gerekmektedir. Örgüt dâhilinde olan bir bireyin tavrı, örgütlerin varlıklarını devam ettirebilmeleri, kişisel ve örgüt bazlı performanslarını yükseltebilmeleri için örgüt mensuplarının sergilemeleri gerekli olan tavırlardandır. Örgüte bağlı bireylerin tavır ve tutumları son senelerde araştırmacılar tarafından büyük ilgi görmüş, farklı disiplin ve sahalara inceleme konusu olmuştur. Örgütsel vatandaşlık davranışlarından diğergamlık, vicdanlılık ve nezaket üzerinde yalnızca örgütsel bağlılığın pozitif bir etkisi olduğu, iş tatmininin ise herhangi anlamlı bir etkisi olmadığı, öte yandan örgütsel vatandaşlık davranışlarından centilmenlik ve sivil erdem üzerinde hem örgütsel bağlılığın hem de iş tatmininin pozitif bir etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Human factor is the main factor that discloses, perceives, accepts, uses and shares information with other individuals in the organizations. For today's organizations; achievement in subjects such as quality, innovation, competition can only be realized with knowledgeable and qualified staff and thus it is of great importance for organizations to include such staff in the organization, to let them gain individual structure and to persuade them to exist in the organization. In order to provide organizational commitment; organizations must cease to perceive their staff as a factor of cost that must be monitored all the time and see them as a value that must be invested and offered duty, authority, responsibility, freedom and autonomy fields. In this context, it is necessary for organizations to establish a staff profile that ensures commitment so that organizations can achieve success. The behavior of an individual within the organization is the necessary behavior for keeping the assets of an organization and increase personal and organizational based performance. The behavior and attitude of individuals within an organization has been of great interest to researchers and has become a subject for different discipline and field investigations in recent years. The research reveals that only organizational commitment has positive impacts on organizational citizenship behaviors like generosity, conscience and courtesy, job satisfaction doesn't have any meaningful impact, on the other hand both organizational commitment and job satisfaction have positive impact on gentility and civic virtue from organizational citizenship behavior.