Bazı geçiş metallerinin azot ve oksijen dönor atomlu ligandlarla komplekslerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and investigation of properties of metal complexes constructed from some transition metals and n/o donor containing ligands
  1. Tez No: 526777
  2. Yazar: EZGİ DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda metalosupramoleküler yapılar, sadece ilginç yapıları ile değil aynı zamanda kataliz, gaz depolama, gaz ayrıştırma, manyetizma, sensör ve biyomedikal uygulamalardaki uygulamalardan dolayı araştırmacıların büyük ilgisini çekmektedir. Koordinasyon polimerlerinin kendiliğinden düzenlenmesi, sadece güçlü metal-ligand koordinasyon bağları ile değil, hidrojen bağları, π elektron bulutu içeren etkileşimleri (π···π, C-H···π, metal···π), metal···metal etkileşimleri ve son yıllarda önemi giderek artan halojen bağı etkileşimleri gibi kovalent olmayan etkileşimleri de içine almaktadır. İkinci kısımdaki etkileşimler supramoleküler yapıların oluşmasında önemli rol oynamaktadır. Supramoleküler etkileşmeler arasında son zamanlarda halojen···halojen ve halojen···π türündeki etkileşmeler kristal mühendisliği alanında giderek popülaritesini artırmaktadır. Halojenlerdeki (klor, brom ve iyot) moleküller arası çekim kuvvetiyle olumlu yönde oluşan etkileşme son yıllarda ilaç-reseptör etkileşimleri, supramoleküler organik iletken malzemelerin tasarımı, non-lineer optik ve lüminesans gibi malzeme biliminde kullanıldıkları bilinmektedir. Diğer taraftan organik yapılarda halojen bağlanması ile ilgili devam çalışmalar oldukça iyi bilinmesine rağmen, metal-organik moleküller veya metal-organik ağsı yapıların kendiliğinden düzenlenmesi üzerine halojen bağlanmasının etkisinin rolü, literatürde oldukça dar bir alanda yer almaktadır. Dolayısıyla bu konunun sistematik bir çalışmayla araştırılması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, 5-bromopiridin-2-karboksilat ligandı kullanılarak halojen···halojen (Br···Br, Br···Cl) ve halojen···π (Br···π) etkileşmeleri yapabilen moleküler yapılı (0D), bir boyutlu (1D) ve iki boyutlu (2D) metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin yapıları; elementel analiz, X-ışını kırınım metresi, infrared spektroskopisi ve termogravimetrik analiz tekniklerinden elde edilen verilerle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, metallosupramolecular structures have attracted a great deal of interest not only interesting molecular buildings but also due to the applications in catalysis, gas storage, gas separation, magnetism, sensors and biomedical applications by the researchers. The self-assembling of coordination polymers is not only limited to strong metal-ligand coordination bonds but also consist of hydrogen bonds, interactions of involving π electron clouds (π ···π, CH ··· π, metal ··· π), metal ··· metal interactions, and combination of non-covalent interactions, such as halogen bond interactions which is increasingly important in recent years. Interactions in the second part play an important role in the formation of supramolecular structures. Among the supramolecular interactions recently halogen···halogen and halogen···π interactions have been increasingly popular in the field of crystal engineering. It is known that, halogen atoms (chlorine, bromine and iodine) have been used in the field of materials science such as drug-receptor interactions, design of supramolecular organic conductive materials, non-linear optics and luminescence in recent years by providing positive effects on intermolecular attraction. On the other hand, although studies on halogen bonding in organic structures are well known, the role of halogen binding on the self-assembling of metal-organic molecules or metal-organic bridged structures is limited in the literature. Therefore, it is necessary to investigate this subject with a systematic study. In this thesis, capable of interfering with halogen···halogen (Br···Br, Br···Cl) and halogen···π (Br···π) interactions which has a discrete molecular structure (0D), one- dimensional (1D) and two-dimensional (2D) metal complexes using 5-bromopyridine-2-carboxylate ligand have been synthesized. Structures of the complexes were characterized by elemental analysis, X-ray crystallography, infrared spectroscopy, thermogravimetric analysis methods.