Sanat yaratım sürecinde kentleşme
Urbanization in the art creation process
- Tez No: 526776
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sanayi devrimi ile insan hayatına giren teknolojik gelişmeler her alanda kendini göstermeye başlamıştır. Üretim ve endüstriyel ilerlemelerin hızlandığı 19. yüzyılla birlikte toplumsal düzeyde bir gerçeklik ve temel yaşam gereksinimi olarak kent olgusu ortaya çıkmıştır. Özellikle makineleşme sürecinde kırsallardaki kas gücünün yerini alan modern gelişimler istihdam problemini doğurmuş ve bunun sonucunda kentlere olan göç süreci hızlanmıştır. Kırsaldan kentlere olan göçler doğrultusunda yoğunlaşan kent nüfusu bazı değişim ve bozulmaları beraberinde getirmiştir. I. Dünya Savaşı ile birlikte birçok toplumsal düzeyde ortaya çıkan kentsel tahribatlar ciddi bunalımlara ve bunun sonunda kitlesel göçlere sebebiyet vermiştir. Savaşın bitmesiyle modern, mutlu ve tüketici bir çerçeve olarak insan hayatı bağlamında kentler hedef alınmıştır. Böylelikle kent yaşamı içindeki insan kapital zihniyetin ona sunduğu her çerçeveyi benimseyerek bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde kent hayatının oluşum sürecini hızlandırmış ve şartlarını sürekli olarak güncellemiştir. 20. yüzyıla gelindiğinde dış dünyayı algılama bağlamında ortaya çıkan sanat ideaları ve ütopyaları içinde“kentleşme”ve“kentsel insan”çok çeşitli yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır. Kent gerçekliği, her yönüyle insanın yaşam sürecini şekillendirmiştir. İnsan ve çevre arasındaki etkileşim sürecini birbiriyle ilişkilendiren sanat, kentleşmeyi çok çeşitli yönleriyle ele almıştır. Kentsel yaşam içinde ortaya çıkan birçok mekânsal boyut sanatın icra alanına girmiştir. Apartmanlar, gecekondular, yüksek binalar, fabrikalar, yollar, köprüler, trafik, parklar, alışveriş merkezleri gibi kentsel alanlar, bu boyut içerisinde yer almıştır. Tüm bunlarla birlikte kentsel yaşam içerisinde sanat da kendi mekânsal boyutunu oluşturarak müze ve sergi alanları gibi sanat mecraları oluşmuş ve kentsel insanla sanat bu mekânlarda buluşturulmuştur. Çağdaş resim bağlamındaki sanat akımları, kentleşen insanın hayatını her yönüyle ele almayı hedeflemiştir. Tüm bu hedefler içerisinde çeşitli sanat ideaları kentin her alanını eserlerde sosyal, siyasi, ekonomik ve kültürel bağlamdaki yansımalarıyla ele almıştır. kentleşme bağlamında bu sanat ideaları içerisinde en dikkat çekenler arasında modern ve teknolojik unsurlara bir başkaldırı olarak sürrealist ve ekspresyonist algı dururken tam karşısında modernizme ve teknolojiye boyun eğen fütürist idea yer almıştır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, technological developments in human life have begun to manifest themselves in every field. By the nineteenth century, when production and industrial progress accelerated, the city emerged as a reality at a social level and as a basic life necessity. Modern developments, especially those involving the muscular power of the villages in the process of mechanization, have led to the problem of employment and as a result the immigration process to the cities has accelerated. The population of the city, which is concentrated in the direction of migrations from rural to urban areas, brought with it some changes and deteriorations. Urban destruction at many social levels along with World War I caused serious crises and massive emigration. By the end of the war, cities were targeted as human life context as a modern, happy and consumer frame. Thus, by embracing every frame of the human capital mentality within the city life, conscious or unconscious has accelerated the process of the formation of urban life and constantly updated its conditions. In the twentieth century,“urbanization”and“urban people”were tried to be dealt with in a variety of ways in the artistic ideals and utopias that emerged in the context of perceptions of the outside world. Urban reality has shaped the way people live each and every way. Art, which relates the process of interaction between man and the environment, deals with urbanization in a variety of ways. Many spatial dimensions emerging in urban life have entered the field of performing art. Urban areas such as apartments, squatters, high buildings, factories, roads, bridges, traffic, parks, shopping centers are included in this dimension. Along with all of these, art in urban life has created its own spatial dimension and artistic circles such as museums and exhibition spaces have been formed and arts and art have been brought together in these spaces. The art movements in the context of contemporary painting aimed at dealing with every aspect of urbanizing human life. Within these objectives, various artistic ideals have dealt with all aspects of the city with their reflection in social, political, economic and cultural contexts. In the context of urbanization, among the most notable among these artistic ideals was the futuristic idea which subjugated modernism and technol- ogy, while surrealist and expressionist perception as a revolt against modern and technological elements.