Toyota's crisis communications and public emotions: Implications for trust repair
Toyota'nın kriz iletişimi ve kamu duyguları: Güven tamiri için çıkarımlar
  1. Tez No: 526779
  2. Yazar: HAZAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SYEDA NAZLI WASTİ PAMUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Toyota'nın gaz pedalı skandalıyla yüzleştiğinde kamuya verdiği açıklamaları ve bu açıklamaların kamu duyguları üzerindeki etkisini kriz iletişimi ve güven tamiri yazınını birleştirerek incelemeyi amaçlamaktadır. Kamunun duygularıyla ilgili veriler Autoblog ve Jalopnik okur yorumlarının bilgisayar destekli içerik çözümleme yazılımları olan Diction, LIWC ve CATScanner ile analiz edilmesi sonucu elde edilmiştir. Toyota tarafından kullanılan kriz iletişimi taktiklerinin kamu duygularına olan etkisini araştıran çoklu regresyon analizlerinin sonuçları İmaj Onarım Kuramı ve Durumsal Kriz İletişimi Kuramı alanlarında yapılan deneysel çalışmalar doğrultusunda analiz edilmiştir. Bu tezin temel bulgularından biri, Autoblog okurlarının olumsuz duygularının hatalı davranışı inkar etme ve açık olmayan açıklamalarlaartmasıdır. Bir başka bulgu ise başka bir tarafın sorumlu olduğunu iddia etmenin Autoblog okurlarındaki hem olumlu hem de olumsuz duyguları azaltmasıdır. Bunlara ek olarak, sempati duymanın Jalopnik okurlarındaki olumlu duyguları azalttığı bulunmuştur. Bu tez, gerçek vaka analizi ve kamu tepkisi olarak gerçek duygu verileri kullanımıyla yazına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to combine the trust repair and crisis communications literatures to analyze Toyota's responses when faced with the problem of unintended acceleration in its vehicles and the effects of these responses on public emotions. Data on public sentiment was collected via a computer-aided content analysis of blog comments of Autoblog and Jalopnik readers using Diction, LIWC, and CATScanner software packages. The results of the multiple regressions investigating the effects of Toyota's crisis communication tactics on public emotions are discussed in light of extant empirical studies on Image Restoration Theory (IRT) and the Situational Crisis Communications Theory (SCCT). One of the main findings of this thesis is that the negative emotions of the Autoblog readers are increased by denying the occurrence of the wrongful act and providing unclear explanations. Another finding is that claiming that another party is responsible for the crisis decreased both the negative and the positive emotions in the Autoblog reader comments. Additionally, it is found that expressing sympathy resulted in decreased positive emotions among the Jalopnik readers. This thesis contributes to the literature by the usage of the real case study and the real emotional data as public.