Kompozit taşıyıcı sistemli yüksek yapı sistemlerinde doğrusal olmayan tasarım
Nonlinear analysis of high-rise building with composite structural system
  1. Tez No: 526781
  2. Yazar: FATİH ÖMÜR TÜLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ANIL DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde yapısal tasarım için yapılan kabuller, orta ve düşük yükseklikli yapılar içindir. Bundan dolayı yüksek bir yapı tasarlanırken doğrusal analiz ile yapılan tasarım genelde yetersiz kalmaktadır. TBDY 2017 belirttiği gibi doğrusal analiz ile ön tasarımı yapılan bir yapının, zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi ile yönetmelikte belirtilen performans düzeyini sağlaması gerekmektedir. Tez kapsamında 42 katlı ve 174 m yüksekliğinde bir binanın TBDY 2017'ye göre D2 deprem düzeyi için lineer tasarımı yapılacak ve D1 deprem düzeyi için oluşturulan spektruma göre ölçeklendirilmiş deprem kayıtlarına göre doğrusal olmayan analizi yapılacaktır. Yönetmelikte doğrusal olmayan analizi zorunlu tutmasının gerekliliği araştırılacaktır. Yapıda ortada betonarme çekirdek perdesi, kompozit ve çelik kolonlar, betonarme ve çelik kirişler, devrilme momentlerini ve deplasmanları azaltması için dış destek(outrigger) elemanları kullanılmıştır.Bütün elemanların doğrusal olmayan eleman ve malzeme özellikleri girilmiştir.Yapı lineer tasarımında ETABS2016, doğrusal olmayan tasarımında PERFORM 3D v6 deprem kayıtlarının ölçeklendirilmesinde ise SEISMO MATCH programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the assumptions made for structural design are for medium and low-rise structures. Therefore, while designing a high-rise structure, the design made by linear analysis is usually insufficient. As TBDY 2017 specifies, a preliminary design with linear analysis should provide the performance level resulting from nonlinear time history analysis according to code. In the thesis, a 42-story and 174-m height building will be designed for D2 earthquake level according to TBDY 2017 and nonlinear analysis will be done according to earthquake records scaled according to the spectrum created for D1 earthquake level. The necessity of nonlinear time history analysis in the code will be investigated. Reinforced concrete core, composite and steel columns, reinforced concrete and steel beams, outriggers for reducing displacements and moments are used in structural systemtanımlamak. Nonlinear element and material properties are defined to programs. ETABS2016 is used for linear analysis, PERFORM 3D is used for nonlinear analysis and SEISMO MATCH is used for scaling of earthquake records.