Culex pipiens'te fat body hücrelerinin farklı histokimyasal teknikler kullanılarak gösterilmesi
Demonstration of fat body cells in culex pipiens using different histochemical techniques
  1. Tez No: 526782
  2. Yazar: MEHTAP GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TURGAY İZZETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Fat body, böceklerde bir veya iki hücre kalınlığındaki ince tabakadan oluşan mezodermal orijinli, biyosentetik ve metabolik aktiviteye sahip olan yapıdır. Fat body böcekler için bir endokrin organ olup, omurgalılardaki karaciğere eşdeğer olduğu bilinmektedir. Bu çalışma ile insanlarda birçok bulaşıcı hastalığın sebebi olan sivrisinek Culex pipiens'in larva, pupa ve erginlerine ait fat body'lerin histolojik yapısı ilk kez belirlenmiştir. Farklı tespit solüsyonları ve çeşitli spesifik histokimyasal boyama yöntemleri kullanılarak fat body'nin yapısı, hücre tipleri ve bu hücrelerin içerikleri gösterilmiştir. Fat body'a ait hücreler, bazı bölgelerinde bir veya iki sıra halinde, bazı bölgelerinde ise gruplar halinde belirlenmiştir. Farklı boyalarla boyanmış kesitlerde fat body dokusundaki hücreler ayrıntılı bir şekilde gösterilmiştir. Bu hücrelerden en çok bulunanları trofositler ve fat body ile ilişkili olan önositlerdir. Fat body hücrelerinin dağılımı ve içeriklerin hangi evrelerde ve hayvanın hangi bölgelerinde yoğunlaştığını bilmek, onun fizyolojisiyle ilgili olayları anlamada oldukça önem kazanacaktır.
Özet (Çeviri)
Fat body is a mesodermal originated tissue which possess biosynthetic and metabolic activity and composed of thin layer of one or two cell thickness in insects. Fat body is an endocrine organ for the insects and known that it is equivalent to the liver in vertebrates. In this research, its structure is determined the first time in larvae, pupae and adults of mosquito Culex pipiens, causing many contagious diseases in humans. The structure, cell types and their contents of fat body are shown by using different fixative solutions and various specific histochemical staining methods. The cells of the fat body are one-two lines in some regions, while the others in groups. In the differently stained sections, the cells in the fat body tissue are shown in detail. The most common of these cells are trophocytes and oenocytes which associated with the fat body. Knowing the distribution of the fat body cells and the contents at which stages and in which regions of the animal will be of considerable importance for understanding its physiological process.