Medenî Usûl Hukuku esasları çerçevesinde tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde tüketici hakem heyetleri
Consumer arbitration committee for resolutions of the consumer disputes in the framework of the Civil Procedure Law
  1. Tez No: 526799
  2. Yazar: MAKBULE SERRA KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT NAMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Tüketiciler, yani J.F. Kennedy'in 1962 yılında meşhur bildirisinde ifade ettiği üzere“hepimiz”, modern dünyanın durmaksızın büyüyen rekabetçi pazar anlayışına karşı gerek uluslararası gerek ulusal düzenlemelerle korunması gereken bir topluluğu oluşturmaktadır. Bu nedenle bu çalışmada öncelikle, tüketici haklarının doğuşu ve öneminden başlanarak, göstermiş olduğu gelişime ve günümüzde tüketici hakları konusunda gerçekleştirilen yasal çalışmalara yer verilmiştir. Bu çalışmaların Türk Hukuku'na yansımalarından biri olan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un kapsamı ve bu kanun kapsamında ortaya çıkan tüketici uyuşmazlıklarının sınırları tespit edilmeye çalışılmıştır. Akabinde, Türk Hukuku'nda tüketiciyi koruma çalışmaları kapsamında ortaya çıkan ve tüketici uyuşmazlıklarının çözümünde görevli tüketici hakem heyetlerinin kuruluşu ve başka hukuk sistemlerinde eş bir kurumun var olup olmadığı ele alınmıştır. Tezin kilometre taşını oluşturan tüketici hakem heyetlerinin hukuksal niteliği, doktrinde yer alan tüm görüşler çerçevesinde tartışılmış, kurumun niteliğinin tespitinin önemine ve gerekliliğine özellikle vurgu yapılmıştır. Tüketici hakem heyetlerinin görev ve yetki alanı, başvuru usûlü ve yapısını oluşturan üyeler ise ayrı ayrı başlıklar altında incelenmiştir. Son olarak, tüketici hakem heyetlerinin inceleme usûlü, medeni usûl hukuku bilgileri altında ele alınmaya gayret edilmiş, tüketici hakem heyetlerinin inceleme sonunda alabileceği kararlara, bu kararların hukuksal niteliği ve doğuracağı etkiye, kararların icraya konulması ve tüketici hakem heyetlerinin vermiş oldukları kararlara karşı başvurulabilecek yollara bu tez kapsamında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumers, the definition by the as J. F. Kennedy noted in his famous declaration in 1962,“all of us”, constitutes a community that needs to be protected both internally and nationally against the ever-growing competitive market of the modern world. Hence, in this study, starting from the birth and importance of the consumer rights, the development in the consumer rights and the legal works these are applied today, were included. The scope of Consumer Protection Act no. 6502, which is one of the reflections of these studies to the Turkish Law, and the limits of consumer disputes under this act have been determined. Subsequently, the establisment of the consumer arbitration committee, which is emerging with the consumer protection studies in Turkish law, and the existence of similar institution in other legal systems, is discussed. The legal nature of the committees, which constitute a turning point of the thesis, has been discussed within the framework of all opinions in the doctrine, the importance and necessity of this matter is particularly emphasized. The jurisdiction and venue of the committee, application procedure and members of the committee is examined in individual titles. In the end, the procedure of the consumer arbitration committees have been tried to dealt with under the civil procedure law rules, and the decisions taken by consumer arbitration committes, legal nature of these decisions and the impact, execution of the decisions and the remedies against these decisions included in this thesis.